690 kontejnerë në përpunim nga anija “Solstice N”, 9 anije në pritje në portin e Durrësit

26/02/2020 - 10:21

690 kontejnerë po përpunohen sot nga anija “Solstice N”, e cila ka mbërritur pasditen e ditës së martë në portin e Durrësit.

Burimet nga Qendra e Informacionit, bënë të ditur gjithashtu se anija me gjatësi 223 metra ka udhëtuar nga porti i Gioia Tauros (Itali) drejt portit më të madh të vendit tonë.

Që nga fillimi i vitit 2020, në Terminalin përkatës janë përpunuar 21 anije të tjera me kontejnerë, u shprehën burimet.

Të mërkurën paradite, në Terminalin Perëndimor po përpunohen tre anije me 8,000 tonë mallra gjithsej, përkatësisht çimento, ure’ dhe lidhje hekuri. Ndërkaq, në Terminalin Lindor vazhdon përpunimi i anijes “NS Sprinter” me 2,810 tonë skrap.

Qendra e Informacionit në APD njofton se ditët e ardhshme në portin e Durrësit priten nëntë anije me mallra të ndryshme, si lidhje hekuri, plehra bujqësore, çimento, xhama, vaj ushqimor, si dhe me kontejnerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Porti i Durrësit në të cilin përpunohet 90 për qind e tregtisë së mallrave në vend pa një rritje jo të zakontë te importeve të materialev

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, dhjetëra qytetarë shqiptarë janë kthyer në atdhe për festa.

Autoriteti Portual Durrës njofton se moti i keq dhe deti i trazuar gjatë natës së kaluar nuk kanë krijuar probleme në lundrimin e tragete

Gjatë muajit nëntor 2020, në portin e Durrësit janë përpunuar mbi 380 mijë tonë mallra, ose 85 mijë tonë më shumë se sa në muajin nëntor

Ndahet nga jeta një prej punonjësve të Portit Durrës, Ardian Luca, i cili ishte prekur nga Covid-19.

Moti i përkeqësuar me rreth 5 ballë dallgëzim në gjirin e Durrësit, ka bërë që 2 tragetet e linjës Durrës - Bari të nisen me rreth 6 orë 

Autoriteti Portual Durrës ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata pasagjerë që kanë planifikuar të udhëtojnë drejt Italisë më 7,8

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës Belinda Balluku, inspektoi sot nga afër punimet e Portit të Durrësit, për të cilin u shpreh

Reshjet e shiut që filluan paraditen e së enjtes po pengojnë përkohësisht përpunimin e anijeve me grurë dhe çimento, që janë ankoruar në

Muaji nëntor ka nisur me intensitet përpunimi të mallrave në Portin e Durrësit.