690 kontejnerë në përpunim nga anija “Solstice N”, 9 anije në pritje në portin e Durrësit

26/02/2020 - 10:21

690 kontejnerë po përpunohen sot nga anija “Solstice N”, e cila ka mbërritur pasditen e ditës së martë në portin e Durrësit.

Burimet nga Qendra e Informacionit, bënë të ditur gjithashtu se anija me gjatësi 223 metra ka udhëtuar nga porti i Gioia Tauros (Itali) drejt portit më të madh të vendit tonë.

Që nga fillimi i vitit 2020, në Terminalin përkatës janë përpunuar 21 anije të tjera me kontejnerë, u shprehën burimet.

Të mërkurën paradite, në Terminalin Perëndimor po përpunohen tre anije me 8,000 tonë mallra gjithsej, përkatësisht çimento, ure’ dhe lidhje hekuri. Ndërkaq, në Terminalin Lindor vazhdon përpunimi i anijes “NS Sprinter” me 2,810 tonë skrap.

Qendra e Informacionit në APD njofton se ditët e ardhshme në portin e Durrësit priten nëntë anije me mallra të ndryshme, si lidhje hekuri, plehra bujqësore, çimento, xhama, vaj ushqimor, si dhe me kontejnerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndonëse prej ditësh transporti i udhëtarëve nga porti i Durrësit drejt Italisë apo e kundërta, është ndaluar, transporti i mallrave vijon

Porti detar i Durrësit vijon punën me kapacitet të plotë për anijet tregtare që sjellin apo dërgojnë mallra nga Shqipëria jashtë.

Përhapja e koronavirusit në vendin tonë dhe ato fqinje ka boshatisur edhe Terminalin në Portin e Durrësit, i cili duket si një vend që ka

Në ditën e sotme edhe pse është dhënë urdhër për ndalimin e udhëtimeve me tragete drejt Italisë, rreth 380 pasagjer kanë ardhur me 2 trag

Mëngjesin e sotëm kanë mbërritur në portin e Durrësit 629 pasagjerë nga Italia, nga këto 361 me tragetin “Rigel” dhe 268 “Azzurra”.

Pesë anije tregtare me rreth 14 mijë tonë mallra të ndryshme po përpunohen sot në portin e Durrësit.

Qyteti bregdetar, por jo vetëm, nuk mund ta harrojë javën e parë të marsit të 29 viteve më parë, kur porti i Durrësit ishte pikënisja e ë

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Personeli pritës i udhëtarëve në Terminalin e Trageteve në portin e Durrësit po trajnohet këto ditë lidhur me masat e shtuara të kontroll

Dy tragetet e linjës Durrës – Bari, të cilët nuk mundën të lundronin natën e kaluar drejt destinacionit për shkak të erës së fortë me shp