7 anije sot në kalatat e portit të Durrësit, përpunohen 35.500 tonë mallra

Postuar: 19/06/2017 - 14:02

Sot në kalatat e portit të Durrësit po përpunohen shtatë anije, me rreth 35.500 tonë mallra të ndryshme. Vetëm njëra prej tyre, “Sirios Cement 1” po ngarkohet me 12.500 tonë çimento për eksport, ndërsa nga gjashtë të tjerat po shkarkohen mallra importi si grurë, kripë, skrap dhe sojë.

Nga Qendra e Informacionit mësohet se anijet me mallra importi që kanë sjellë sasi nga 1400 tonë deri në 5499 tonë janë ankoruar në kalatat 1, 2, 4 dhe 11, ndërsa anija që po ngarkohet për eksport është ankoruar në kalatën 10.

Bëhet e ditur gjithashtu se në 48 orët e ardhshme priten edhe 4 anije të tjera. Dy prej tyre janë të ngarkuara 8.700 tonë mallra si grurë dhe hekur importi, ndërsa dy të tjera do të ngarkohen në Durrës me 2650 tonë çimento për eksport dhe me 362 kontejnerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoriteti Portual Durrës njofton shpalljen e vendit vakant për zëvendësdrejtor të Forcës së Sigurisë Portuale pranë APD-së.

Në një nga sallat e trajnimeve të Autoritetit Portual ka nisur sot Testimi periodik i punonjësve elektrikë, elektrovinçierë dhe saldatorë

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti, në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit janë përpunuar 33.416 kontejnerë TEU (njësi konte

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 355 anije dhe tragete, duke shënuar një rritje prej 14 përqind m

Një përfaqësi e APD, kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, zhvilloi të enjten një vizitë pune në Portin e Barit (I

Analiza Ekonomiko-Financiare e APD për vitin 2017, që u zhvillua sot në mesditë në Sallën e Trajnimeve të APD synon të jetë një veprimtar

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona – Trieste e kthim gjatë tre muajve të parë të këtij viti kanë transportuar 15 për qin

Një grup përfaqësues nga APD, i kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, mori pjesë në Konferencën e 5-të Transport&a

Ditën e shtunë, drejtuesit e Autoritetit Portual zhvilluan një vizitë në nëndetsen turke TCG Preveze S-353, e cila ishte ankoruar në kala

Në zbatim të planit të bashkëpunimit midis Forcës Detare shqiptare dhe asaj të Turqisë, ditën e Sulltan Novruzit në portin e qytetit të D