90 vjet më parë, projektet për godinat aktuale të portit modern të Durrësit

06/11/2018 - 12:14

Në Arkivin Qendror Teknik të Ndërtimit në Tiranë, si dhe në disa arkiva shtetërore dhe private në Itali ndodhen planimetritë dhe projektet e ndërtimit të portit modern të Durrësit, duke nisur që nga mesi i viteve 1920.

Në librin “Tracce dell’Architettura italiana in Albania 1925-1943”, publikuar si album në Itali nga studiuesi Armand Vokshi, së bashku me dokumente të shumta për zhvillimin e Durrësit dhe qyteteve të tjera të vendit tonë bëhen të njohura edhe planimetritë dhe projektet për ndërtimin e godinave në hyrje të portit.

Projektet e arkitektëve urbanistë Luigi Luigi, Kohler (Austri), etj. u zbatuan plotësisht apo pjesërisht në bonifikimin e hapësirave përreth portit, ndërtimin e kalatave, etj. 

Po ashtu prezantohen edhe projektet për ndërtimin e godinave portuale aktuale të drejtorisë ekzekutive të APD-së, të cilat fillimisht u përdorën nga Komanda e Marinës dhe Dogana.

Viti 1928 shënon fillimin e punimeve në portin e Durrësit, që vazhdon të modernizohet e zgjerohet edhe sot.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot në portin e Durrësit u zhvillua  një vizitë portuale nga grupi i Anijeve të Gatshme të NATOS (Standing NATO Maritime Group 2 SNMG2.

Agjencitë turistike e kanë kthyer bregdetin shqiptar në një destinacion kryesor përgjatë viteve të fundit.

Autoriteti Portual Durrës njofton shpalljen e një vendi vakant për punonjës sigurie (femër), pranë Drejtorisë së Forcës së Sigurisë Portu

Në Portin e Durrësit u zhvillua ceremonia e përcjelljes së Kontigjentit të XII-të të Forcës Detare, i cili do të kryejë misionin e tij të

Porti i Durrësit vijon të jetë një stacion i rëndësishëm për realizimin e gazsjellësit Trans-Adriatik Pipeline (TAP).

1.076 turistë, kryesisht nga Franca e Belgjika kanë mbërritur në Durrës që nga mesi i muajit shkurt me kroçerën “La Belle de L’Adriatique

Afro 36 mijë udhëtarë me 6 mijë autovetura kanë preferuar të lundrojnë me tragete nga/drejt Durrësit gjatë muajit mars të këtij viti.

Një grup ushtarakësh të Komandës Amerikane në Evropë, të drejtuar nga gjeneralbrigade Frederic Maiocco, vizituan, më 28 mars 2019, paradi

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ishte sot në qytetin e Durrësit ku zhvilloi një analizë pune me autoritetet kryesore që operojnë në

Tetë anije tregtare dhe dy të tjera Ro-Ro kanë transportuar mallra të ndryshme tranzit, që pasi u përpunuan në portin e Durrësit kanë vij