Anija turistike “Monet” nesër për herë të parë në Durrës

30/08/2019 - 15:09

Anija turistike “Monet” do të ankorohet nesër paradite në kalatën 5 të portit të Durrësit.

Ky është lundrimi i saj të parë drejt portit më të madh të vendit tonë, bëhet e ditur nga Agjencia detare “Samer&Misa”, sipas së cilës, anija me gjatësi 110 metra ka në bord 24 turistë, kryesisht nga SHBA, Britania e Madhe dhe Kroacia.

Sot gjatë natës “Monet” me flamur në St. Vincent do të lundrojë nga Kotorri (Mali i Zi) drejt Durrësit, ku do të mbërrijë në mëngjes.

Më pas janë parashikuar vizita të turistëve në qendra muzeale dhe historike në Durrës, Krujë dhe në Tiranë.

Deri në fund të këtij viti, në Durrës parashikohet të mbërrijnë pesë veliera dhe kroçera të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Në Terminalin e Mallrave Gjenerale të portit të Durrësit, që njihet si Terminali Perëndimor, gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti ja

416 anije dhe 724 tragete janë përpunuar gjatë periudhës janar – gusht të këtij viti në portin e Durrësit, bëhet e ditur nga sektori i St

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tje

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Depa

Afro 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura janë larguar me tragete nga porti i Durrësit gjatë 8 ditëve të para të muajit shtator, por numr

"Sea Cloud" rikthehet për herë të katërt në portin e Durrësit, 2279 turistë që nga fillimi i këtij viti.

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Numri i udhëtarëve me tragete nga/drejt Durrësit ka nisur gradualisht të bjerë, pas rikthimit masiv të turistëve dhe bashkëatdhetarëve, t