Anija turistike “Monet” nesër për herë të parë në Durrës

30/08/2019 - 15:09

Anija turistike “Monet” do të ankorohet nesër paradite në kalatën 5 të portit të Durrësit.

Ky është lundrimi i saj të parë drejt portit më të madh të vendit tonë, bëhet e ditur nga Agjencia detare “Samer&Misa”, sipas së cilës, anija me gjatësi 110 metra ka në bord 24 turistë, kryesisht nga SHBA, Britania e Madhe dhe Kroacia.

Sot gjatë natës “Monet” me flamur në St. Vincent do të lundrojë nga Kotorri (Mali i Zi) drejt Durrësit, ku do të mbërrijë në mëngjes.

Më pas janë parashikuar vizita të turistëve në qendra muzeale dhe historike në Durrës, Krujë dhe në Tiranë.

Deri në fund të këtij viti, në Durrës parashikohet të mbërrijnë pesë veliera dhe kroçera të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Që nga viti 2005 arkeologët nënujorë kanë zbuluar pranë brigjeve të Durrësit dhjetra objekte me vlerë, që tashmë i përkasin trashëgimisë

Kjo që shihni në foto është anija “Pomerenia Sky”, e cila ndodhet në Terminalin e Konteinerëve duke përpunuar kontejnerë.

Porti i Durrësit gjatë viteve të fundit ka patur shkëmbime tregtare me rreth 25 vende të ndryshme.

Për herë të parë në portin e Durrësit do të mbërrijë Krociera M/V "Spirit of Discovery".

Gjatë dy dekadave të fundit në portin e Durrësit janë realizuar mjaft investime të rëndësishme, veçanërisht në infrastrukturë.

Pas pezullimit të përkohshëm të lundrimeve për më shumë se 24 orë, për shkak të motit, situata po shkon drejt normalizimit.

Rritja e mëtejshme e parametrave të sigurisë në hapësirën portuale të Portit të Durrësit dhe ligjshmërisë, ishte kryefjala e takimit të d

APD njofton përmes një postimi në Facebook se ka shpallur një vend vakant për Punonjës Sigurie, në Drejtorinë e Forcës së Sigurisë Portua

Porti i Durrësit ka një rol të rëndësishëm në menaxhimin e burimeve natyrore më të çmuara, në mbrojtjen e aseteve të komunitetit dhe anga