Anijet e eksport-importit me Durrësin, për tre muaj në 35 porte

02/05/2018 - 09:13

Anijet tregtare që transportojnë mallra import-eksporti drejt/nga porti i Durrësit, gjatë 3 muajve të parë të këtij viti kanë lundruar drejt 11 vendeve të ndryshme.

Portet e vendeve të Mesdheut janë më të frekuentuarat nga anijet me mallra import-eksporti, por nuk mungojnë edhe vende si Rusia, Turqia, Bullgaria, Ukraina, etj.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, Turqia, është vendi me numrin më të madh të porteve, plot 10 të tillë, ku gjatë periudhës janar-mars të këtij viti janë përpunuar anijet që mbërrijnë më pas në Durrës apo që nisen prej tij.

Më pas vijnë Italia dhe Rusia, secili me nga 6 porte të frekuentuara nga anijet me mallra për/nga porti i Durrësit, si dhe Greqia, Franca dhe Ukraina.

Në këto tre vende, anijet tregtare me mallra import-eksporti për/nga Durrësi gjatë tre muajve të parë të këtij viti janë përpunuar përkatësisht në tre porte secili.

Anijet tregtare që i drejtohen Durrësit gjatë vitit ndalen edhe në porte të vendeve të tjera si Rumani, Kroaci, Ekuador, Tunizi, SHBA, Qipro, etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

377 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga Franca, kanë mbërritur në Durrës me kroçerën “Berlin”.

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Një grup biznesmenësh nga Estonia, që zhvillojnë veprimtarinë e tyre kryesisht në fushat e logjistikës dhe transportit, vizituan sot port

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Autoriteti Portual Durrës, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar (dega Durrës) dhe Bankën Lëvizëse Kombëtare të Gjakut organizojnë ditë

Reparti i Policisë së Mbrojtjes Nga Zjarri dhe Shpëtimi (PMNZSH) pranë Autoritetit Portual Durrës, përveç veprimtarisë kryesore brenda te

Afro 23 mijë pasagjerë shqiptarë dhe të huaj kanë preferuar të udhëtojnë me tragete në linjat Durrës –Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Terminalin përkatës.

*Në periudhën janar-shtator 2018 përpunohen 417 anije dhe 776 tragete

Mbi 12 mijë udhëtarë dhe 2 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi gjatë javës së parë të muajit tetor.