APD: 5 ditët e para të gushtit, mbi 46 mijë udhëtarë me tragete në Durrës

08/08/2019 - 10:15

Mbi 46 mijë udhëtarë me 11 mijë autovetura kanë shfrytëzuar portin e Durrësit për lundrimet me tragete vetëm në 5 ditët e para të muajit gusht.

Nga të dhënat operative të APD-së, mësohet se gjatë këtyre ditëve që koincidojnë me pikun e bashkatdhetarëve që vijnë për të kaluar pushimet e verës me familjet e tyre në vendin tonë, Kosovë dhe Maqedoni, në portin e Durrësit kanë ardhur me tragete 34,247 udhëtarë vendas dhe të huaj me 8,417 autovetura. Ndërkaq, drejt porteve të Barit, Ankonës dhe Triestes janë nisur 11,826 udhëtarë të tjerë me 2,775 autovetura.

Që nga mesi i muajit korrik në linjat detare të udhëtarëve po udhëtojnë 7 tragete gjithsej, disa nga të cilët kanë kryer edhe dy lundrime në 24 orë. Numri më i madh i udhëtarëve është regjistruar të dielën e parë të gushtit me 9,611 pasagjerë që mbërritën nga portet e Italisë në Durrës. Gjatë muajit korrik tragetet e linjave nga Durrësi dhe anasjellas janë shfrytëzuar nga 117 mijë udhëtarë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit t

Rreth 4600 udhëtarë me 1 mijë autovetura kanë ardhur këtë të hënë më 12 gusht në portin e Durrësit.

Gjashtë anije tregtare me mbi 22 mijë tonë mallra të ndryshme pritet të akostohen gjatë kësaj fundjave në kalatat e portit të Durrësit.

Rreth 2600 udhëtarë kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të hëne në Durrës me 3 tragete.

*Intervistë me Drejtorin ekzekutiv të Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare

Superjahti “6711 GEO”, që u akostua sot paradite në portin e Durrësit i shtohet listës së 204 jahteve të tjerë që kanë mbërritur që nga f

Anija ushtarake turke “TCG BAYRAKTAR L 402”, do të jetë e hapur për t’u vizituar nga çdo qytetar që shfaq interes, këtë të mërkurë në kët

Në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit në 6 muajt e parë të këtij viti janë përpunuar 70.483 njësi kontejnerike TEU gjithsej.

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6.500 të tjerë

50 mijë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nëpërmjet Portit të Durrësit përgjatë muajit qershor 2019.