APD: 500 mijë tonë mallra të përpunuara vetëm në Terminalin Perëndimor

14/09/2019 - 14:27

Në Terminalin e Mallrave Gjenerale të portit të Durrësit, që njihet si Terminali Perëndimor, gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti janë përpunuar afro gjysmë milion ton mallra të ndryshme.

Sipas të dhënave statistikore nga APD, në këtë Terminal gjatë këtyre 8 muajve janë përpunuar 186 anije, një numër më i madh se sa i atyre të përpunuara në dy terminalet e tjerë ku përpunohen anije. 

Pjesa më e madhe e mallrave të përpunuara i përkasin importeve me 496,233 tonë, ku bëjnë pjesë gruri, hekuri, melamina, llamarina, pleh kimik e nitrat, çimento, xhamat, etj. 

178 nga anijet e përpunuara në 8 muaj kanë sjellë mallra importi, ndërsa pjesa tjetër janë nisur të ngarkuara me mallra eksporti, mësohet nga statistikat portuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

*Tragetet e linjave Ankona, Trieste dhe Ravena, vetëm 10 përqind të totalit  

Që nga fillimi i këtij viti portin e Durrësit e kanë vizituar 420 jahte, me flamurë nga të pesë kontinentet.

Një delegacion francez nga Instituti i Studimeve të Larta të Mbrojtjes Kombëtare ( Institut des Hautes Etudes de Defence Nationale (IHEDN

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 3,12 milionë tonë mallra, ose 15% më shumë se sa në të nj

Më shumë se 1,12 milionë tonë mallra janë përpunuar gjatë 9-mujorit të parë të këtij viti nga 327 anijet e akostuara në dy Terminalet e d

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në dy nga Terminalet e portit të Durrësit janë përpunuar 140 mijë tonë mallra importi me drej

Emërohet Përgjegjësi i sektorit të sistemeve të Sigurisë Portuale dhe GIS.

Punonjësit e Autoritetit Portual Durrës kanë dhuruar vullnetarisht gjak, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar dhe Bankën Lëvizëse të G