APD: Janar-qershor në terminal, 5308 kontejnerë më shumë se sa 6-mujori 2018

16/07/2019 - 09:19

Në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit në 6 muajt e parë të këtij viti janë përpunuar 70.483 njësi kontejnerike TEU gjithsej.

Në periudhën janar-qershor 2019 në Terminalin përkatës janë përpunuar 94 anije të specializuara për transport kontejnerësh.

Në Sektorin e Statistikave në Autoritetin Portual Durrës, mësohet se shifra e këtij 6-mujori është 5,308 njësi më e lartë se sa ajo e regjistruar në fund të 6-mujorit 2018.

Shifra më të larta janë shënuar edhe në përpunimin e konteinerëve nga importi dhe për eksport. Nga i njëjti burim, mësohet se numri i kontejnerëve për eksport dhe nga importi është thuajse i njëjtë, mbi 35 mijë njësi në secilin drejtim.

Sipas statistikave portuale, që nga viti 2013 numri i kontejnerëve të përpunuar në portin më të madh të vendit ka pësuar një rritje të ndjeshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit t

Rreth 4600 udhëtarë me 1 mijë autovetura kanë ardhur këtë të hënë më 12 gusht në portin e Durrësit.

Mbi 46 mijë udhëtarë me 11 mijë autovetura kanë shfrytëzuar portin e Durrësit për lundrimet me tragete vetëm në 5 ditët e para të muajit

Gjashtë anije tregtare me mbi 22 mijë tonë mallra të ndryshme pritet të akostohen gjatë kësaj fundjave në kalatat e portit të Durrësit.

Rreth 2600 udhëtarë kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të hëne në Durrës me 3 tragete.

*Intervistë me Drejtorin ekzekutiv të Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare

Superjahti “6711 GEO”, që u akostua sot paradite në portin e Durrësit i shtohet listës së 204 jahteve të tjerë që kanë mbërritur që nga f

Anija ushtarake turke “TCG BAYRAKTAR L 402”, do të jetë e hapur për t’u vizituar nga çdo qytetar që shfaq interes, këtë të mërkurë në kët

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6.500 të tjerë

50 mijë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nëpërmjet Portit të Durrësit përgjatë muajit qershor 2019.