APD: Në fundjavë priten 6 anije me 22 mijë tonë mallra

02/08/2019 - 14:31

Gjashtë anije tregtare me mbi 22 mijë tonë mallra të ndryshme pritet të akostohen gjatë kësaj fundjave në kalatat e portit të Durrësit.

Nga burime të Qendrës së Informacionit në APD, mësohet se anijet “Rafaelo”, “NS Pride” dhe “Ramus” që do të shkarkojnë skrap dhe lënëd të parë për prodhimin e çimentos pritet të mbërrijnë të premten pasdite, ndërsa tre anije të tjera me grurë, makineri dhe çimento do të akostohen në kalatat e Terminalit Perëndimor të shtunën dhe të dielën.

Nga të dhënat operative të Qendrës së Informacionit në APD, në Terminalin e Mallrave Gjenerale (Terminali Perëndimor), që administrohet nga APD, gjatë muajit korrik janë përpunuar 20 anije tregtare me afro 42 mijë tonë mallra të ndryshme.

Sipas të dhënave operative, katër nga 20 anijet e përpunuara në korrik kishin sjellë grurë dhe katër të tjera melaminë për industrinë e mobilieve. Anijet e tjera kanë shkarkuar xhama, sojë, makineri, mallra ushqimore dhe llamarinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit t

Rreth 4600 udhëtarë me 1 mijë autovetura kanë ardhur këtë të hënë më 12 gusht në portin e Durrësit.

Mbi 46 mijë udhëtarë me 11 mijë autovetura kanë shfrytëzuar portin e Durrësit për lundrimet me tragete vetëm në 5 ditët e para të muajit

Rreth 2600 udhëtarë kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të hëne në Durrës me 3 tragete.

*Intervistë me Drejtorin ekzekutiv të Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare

Superjahti “6711 GEO”, që u akostua sot paradite në portin e Durrësit i shtohet listës së 204 jahteve të tjerë që kanë mbërritur që nga f

Anija ushtarake turke “TCG BAYRAKTAR L 402”, do të jetë e hapur për t’u vizituar nga çdo qytetar që shfaq interes, këtë të mërkurë në kët

Në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit në 6 muajt e parë të këtij viti janë përpunuar 70.483 njësi kontejnerike TEU gjithsej.

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6.500 të tjerë

50 mijë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nëpërmjet Portit të Durrësit përgjatë muajit qershor 2019.