APD/Janar-qershor 2020, 98 mijë tonë mallra tranzit nga/drejt Kosovës

31/07/2020 - 12:30

Porti i Durrësit vijon të luajë rol të rëndësishëm në transportin e mallrave nga dhe drejt Kosovës.

Rreth 98 mijë tonë mallra tranzit nga/drejt Kosovës janë përpunuar gjatë periudhës janar-qershor të këtij viti në Terminalin Lindor dhe në atë Perëndimor të portit të Durrësit.

Nga të dhënat statistikore portuale, mësohet se mallrat kryesore që mbërrijnë me anije në portin më të madh të vendit dhe që kanë si destinacion Kosovën janë rrotativat me llamarina, xhama, çimento dhe hekuri për ndërtim.

Në Terminalin Perëdimor në këto katër muaj janë shkarkuar 51,711 tonë llamarina, xhama, hekur ndërtimi dhe çimento për në Kosovë.

Ndërkaq, në Terminalin Lindor nga anijet janë përpunuar 45,865 tonë qymyr gjithsej, që transportohet më pas me automjete drejt Kosovës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy brigjet e detit Adriatik janë përfshirë nga erëra të forta natën e kaluar dhe kjo ka shkaktuar vonesa në nisjen e trageteve nga porti

Reparti i PMNZSH në portin e Durësit gjatë periudhës janar-shtator 2020, ka kryer një sërë misionesh në mbështetje të komunitetit, si dhe

Moti i keq vijon të jetë prezent në gjirin e Durrësit, duke krijuar pengesa në veprimtarinë portuale.

Në kuadrin e Ditës Ndërkombëtare të Detarisë, Porti i Durrësit mirëpriti konferencën rajonale të projektit SAGOV, mbi rolin e porteve në

2,5 milionë tonë mallra janë përpunuar gjatë 8 muajve në Portin më të madh në vend.

Anija tregtare "AAL Singapor", ka hyrë në Portin e Durrësit mesditën e djeshme dhe është akostuar në molin 10.

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim vizitoi dje Portin e Durrësit, ku theksoi rëndësinë e bashkëpunimit ndërinstitucional në luftën ku

Nesër në portin e Durrësit pritet të akostohet kroçera e parë e këtij viti, e cila do të sjellë 44 turistë francezë.

Gjatë periudhës janar-korrik 2020, në kalatat portuale të Portit të Durrësit janë përpunuar 796 mjete lundruese.

Në Portin e Durrësit është drejt finalizimit ngritja e sallës së re Operacionale Ndërinstitucionale e Monitorimit dhe Komandimit të Siste