Durrës-Tivar-Levante, monitorimi i ngarkesave të rrezikshme detare

04/10/2014 - 17:16

-       Projekti  ADB Multiplatform, takim ndërkombëtar në Budva të Mal të Zi

DURRËS, 4 tetor 2014 –Portet e Durrësit, Tivarit dhe Levante janë caktura zona pilot për gjurmimin e ngarkesave të rrezikshme detare.

Sikurse njofton drejtoria e përgjithshme ekzekutive e ndërmarrjes shtetërore  Autoriteti Portual Durrës (APD), më 28-29 tetor 2014, në Budva (Mal i Zi), është zhvilluar takimi i 7-të ndërkombëtar i projektit  ADB [Adriatic-Danube-Black Sea: Adriatik-Danub-Deti i Zi] Multiplatform, pjesë e të cilit është dhe APD-ja.

Autoriteti Portual Durrës ka kontribuar në hartimin e një harte të funksionimit të

korridoreve të lëvizjes së mallrave në zonën e SEE (South East Europe – Europa

Juglindore), duke dërguar të dhëna për lëvizjen e ngarkesave të mallrave në këto

korridore, me qëllim realizimin e një prej objektivave më të rëndësishëm të projektit, që është gjurmimi i ngarkesave që kalojnë nga këto korridore.

Projekti synon monitorimin e cilësisë së korridoreve nëpërmjet shkëmbimit të informacioneve midis vendeve partnere të projektit si edhe komunikimin online për një transport sa me efikas dhe me sa më pak efekte mbi mjedisin.

Për këtë qëllimi do të shërbejë edhe ngritja e  MDC-ve (Multimodal Development Centre – Qendër Multimodale Zhvillimi) në secilin nga vendet.

Pjesë e këtij projekti është edhe krijimi i një baze të dhënash për monitorimin e ngarkesave në zonën pilot Durrës-Tivar-Levante, që veçanërisht do t’i shërbejë gjurmimit të ngarkesave të rrezikshme nëpërmjet transportit detar.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Në Terminalin e Mallrave Gjenerale të portit të Durrësit, që njihet si Terminali Perëndimor, gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti ja

416 anije dhe 724 tragete janë përpunuar gjatë periudhës janar – gusht të këtij viti në portin e Durrësit, bëhet e ditur nga sektori i St

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tje

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Depa

Afro 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura janë larguar me tragete nga porti i Durrësit gjatë 8 ditëve të para të muajit shtator, por numr

"Sea Cloud" rikthehet për herë të katërt në portin e Durrësit, 2279 turistë që nga fillimi i këtij viti.

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Numri i udhëtarëve me tragete nga/drejt Durrësit ka nisur gradualisht të bjerë, pas rikthimit masiv të turistëve dhe bashkëatdhetarëve, t