Durrës, 3 skuadra dhe 6 elektrovinxha në punë, për 29 mijë tonë mallra që përpunohen në port

Postuar: 22/08/2017 - 13:09

Në kalatat e portit të Durrësit sot në mesditë vazhdon përpunimi i 6 anijeve me 29 mijë tonë mallra të ndryshme. Pesë prej tyre janë ankoruar dje në 5 kalatat e Terminalit të Mallrave Gjenerale, ose siç njihet ndryshe Terminali Perëndimor që administrohet nga Autoriteti Portual Durrës.

Nga të dhënat e Qendrës së Informacionit në APD, mësohet se sipas planit operativ, gjatë paradites po punojnë 3 skuadra të kompanive stivadore, si dhe 6 elektrovinxhë të kalatave 1, 2, 4 dhe 5.

Tre anije të ngarkuara me 11.254 ton grurë gjithsej po përpunohen në kalatat 1, 4 dhe 5. Në kalatën 2 po shkarkohet anija “NS Angela” me 2786 ton paleta me melaminë. Në kalatën 5 po nis shkarkimi i anijes “Thunder” me 2.376 ton xhama, ndërsa sot paradite në kalatën 11 është ankoruar anija “Sirios Cement 1” që do të ngarkohet me 12.500 tonë çimento për eksport.

Në radën portuale dhe në pritje janë gjithashtu edhe 5 anije të tjera me afro 14 mijë tonë mallra gjithsej, si grurë, rrotativa llamarine, superfosfat, nitrat dhe makineri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me ftesë të drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD, Afrim Bakaj, një grup përfaqësues nga porti i Antwerpit (Belgjikë) vizituan dje p

Hartimi i guidave që synojnë implementimin e projektit SUPAIR në portet e rajonit Adriatik e Jonian ishte në qendër të diskutimeve në tak

Një jaht luksoz, prodhim i vitit 2017, është ankoruar sot në portin e Durrësit, ndërsa në kalata vijon puna për përpunimin e 21 mijë ton

Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga filmi artisti

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit.

Gjatë 5 muajve të parë të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 54.607 kontejnerë TEU (njësi kontejnerike), ose mbi 1

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por