Durrës, Drejtori Ekzekutiv i APD pret Ambasadoren e Francës (FOTO)

18/01/2018 - 15:56

Nisma MEDPORT si urë bashkëpunimi me portet e Mesdheut, siguria portuale dhe kujdesi mjedisor në implementin e projekteve të ardhshme në qytetin-port të Durrësit ishin disa nga problematikat e trajtuara gjatë Takimit të Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD, Artjan Qirici, me Ambasadoren e Republikës së Francës në Tiranë, znj.Christina Vasak.

Znj.Vasak shprehu kënaqësinë për pjesmarrjen e drejtuesve të APD, së bashku me ata të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, në Konferencën e MEDPORT, e cila do të zhvillohet në Marsejë më 7-8 shkurt. Forumi i iniciuar dy vjet më parë nga porti i Marsejës ka gjetur mbështetjen e porteve të Mesdheut, që synojnë krijimin e hapësirave të përbashkëta dhe diskutimin e problematikave mes tyre.

Më tej pjesmarrësit në takim u ndalën në bashkëpunimin për sigurinë e porteve të Mesdheut. Ambasadorja Vasak, së bashku me atasheun për sigurinë Thomas Erhardy, theksuan rëndësinë e bashkëpunimit në luftën kundër kriminalitetit dhe emigracionit të paligjshëm. 

Sistemet e sigurisë portuale dhe investimet me qëllim përmbushjen e standarteve ndërkombëtare të sigurisë në portin e Durrësit u trajtuan gjërësisht nga drejtori Ekzekutiv i APD, Artjan Qirici.

Qirici u ndal veçanërisht në kujdesin që po tregohet për çështjet mjedisore dhe specifikes të Portit të Durrësit, si port city, gjithashtu edhe në optikën e zbatimit të Masterplanit, hapi i parë i të cilit, ishte transferimi i terminalit të gazit dhe të naftës në Porto Romano, dhe në focus, largimin e të tjera proceseve me ndotje nga Porti i Durrësit. Ai vlerësoi bashkëpunimin e deritanishëm me Ambasadën e Francës në vendin tonë, duke u shpehur i hapur për pjesëmarrjen e bizneseve franceze në zbatimin e projekteve të ardhshme portuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

377 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga Franca, kanë mbërritur në Durrës me kroçerën “Berlin”.

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Një grup biznesmenësh nga Estonia, që zhvillojnë veprimtarinë e tyre kryesisht në fushat e logjistikës dhe transportit, vizituan sot port

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Autoriteti Portual Durrës, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar (dega Durrës) dhe Bankën Lëvizëse Kombëtare të Gjakut organizojnë ditë

Reparti i Policisë së Mbrojtjes Nga Zjarri dhe Shpëtimi (PMNZSH) pranë Autoritetit Portual Durrës, përveç veprimtarisë kryesore brenda te

Afro 23 mijë pasagjerë shqiptarë dhe të huaj kanë preferuar të udhëtojnë me tragete në linjat Durrës –Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Terminalin përkatës.

*Në periudhën janar-shtator 2018 përpunohen 417 anije dhe 776 tragete

Mbi 12 mijë udhëtarë dhe 2 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi gjatë javës së parë të muajit tetor.