Durrës, prezantohet drejtori i Forcave të Sigurisë Portuale (FOTO)

08/02/2018 - 10:46

Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i APD, Artjan Qirici, prezantoi tre ditë më parë drejtorin e ri të Forcave të Sigurisë Portuale, FSPD, Sokol Sula.

Duke vlerësuar karrierën e Sulës si specialist dhe drejtues, drejtori Ekzekutiv i APD, Qirici, tha se FSPD përbëjnë një forcë të rëndësishme për parametrat e sigurisë në portin e Durrësit. 

"Afro 1 milion udhëtarë vendas dhe të huaj si dhe dhjetra mijë automjete hyjnë e dalin përgjatë një viti në portin më të madh të vendit,"-tha më tej Qirici, duke nënvizuar rëndësinë e forcave të FSPD.

Drejtori i ri i FSPD, Sokol Sula, falenderoi për vlerësimin, duke shtuar se veprimtaria e tij do të synojë në përmirsimin e parametrave të performancës dhe të sigurisë në të gjithë hapësirën portuale.

Sokol Sula u zgjodh në postin e drejtorit të FSPD, pas konkursit të organizuar në zbatim të legjislacionit për vendin e drejtuesit të FSPD.

Sokol Sula, drejtor i Forcave të Sigurisë Portuale Durrës

Sokol Sula ka përfunduar studimet në Akademinë e Rendit në vitin 1998, dhe më pas ka kryer një sërë trajnimesh dhe kualifikime me misionet ICITAP, PAMECA, etj.

Në periudhën 1993-2011 ai ka shërbyer me detyra të ndryshme në Forcat Speciale në Tiranë.

Më pas Sula kreu detyrën e drejtorit të Njësisë OSSHE Durrës (2014-2015), ndërsa në periudhën 2016-2017 atë të drejtorit të Ndërmarrjes së Pastrim – Gjelbërimit, Bashkia Durrës.

Sokol Sula ka nisur punën si drejtor i FSPD më 1 shkurt 2018, pas konkursit që u organizua nga APD në zbatim të ligjit për FSPD.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

134.526 kontejnerë (njësi kontejnerike TEU) janë përpunuar gjatë vitit 2018 në portin e Durrëst. porti më i madh i vendit.

Jahti i parë për vitin 2019, në portin e Durrësit është ankoruar në kalatën nr.1.

Gjatë vitit 2018 në portin e Durrësit janë përpunuar mbi 3.6 milionë tonë mallra gjithsej - mësohet nga Sektori i Statistikave në APD. 

Nga të dhënat operative të APD mësohet se në dy javët e para të vitit tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim janë p

"20.497 udhëtarë me 4580 autovetura janë nisur nga porti, duke shfrytëzuar tragetet e linjës Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona gjatë

Dy tragetet e linjës Bari – Durrës do të mbërrijnë në qytetin - port me disa orë vonesë për shkak të detit të trazuar dhe të erës së fort

Mbi 875 mijë tonë mallra të ndryshme eksport-importi janë transportuar me tragete nga porti i Durrësit gjatë vitit 2018.

Drejtoria e Përgjithshme Detare vjen me një njoftim për të gjithë udhëtarët që lëvizin me tragetet e linjës Durrës-Bari e anasjellas.

Pesë tragete me rreth 2700 udhëtarë gjithsej janë nisur gjatë dy ditëve të para të vitit nga Durrësi.

Një delegacion ushtarak i KFOR-it, që drejtohej nga Merzo Lengo, koordinator në vendin pritës, vizitoi sot në mesditë portin e Durrësit.