Dyndje kroçerash dhe jahtesh në portin e Durrësit, sa hynë që nga fillimi i vitit

03/09/2019 - 10:25

13 kroçera dhe velierë me 2,279 turistë kanë vizituar portin e Durrësit që nga fillimi i këtij viti, ndërsa numri i jahteve të madhësive të ndryshme në të njëjtën periudhë arrin shifrën 347.

Nga muaji shtator deri në nëntor në kalatat e portit më të madh të vendit do të akostohen edhe kroçerat “Nautica”, “La Belle de L’Adriatique”, “Sirena”, “Amera” dhe “Silver Shadoë”.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se vetëm gjatë tre muajve të verës qershor-gusht, në kalatën 4 të portit, që u dedikua për akostimin e anijeve turistike, kanë gjetur shërbimet portuale 297 jahte gjithsej.

Sipas Qendrës së Informacionit në Autoritetin Portual, kroçera dhe veliera e fundit u akostuan në port javën e kaluar ishin “Monet” dhe “Sea Cloud”. Kjo e fundit do të vizitojë portin edhe pas dy ditësh, për të katërtën herë brenda vitit 2019.

Megjithëse është port shërbimesh me destinacion kryesor përpunimin e anijeve, Autoriteti Portual Durrës ka krijuar kushte për qëndrimin disaditor të mjeteve lundruese turistike në qytetin antik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Që nga viti 2005 arkeologët nënujorë kanë zbuluar pranë brigjeve të Durrësit dhjetra objekte me vlerë, që tashmë i përkasin trashëgimisë

Kjo që shihni në foto është anija “Pomerenia Sky”, e cila ndodhet në Terminalin e Konteinerëve duke përpunuar kontejnerë.

Porti i Durrësit gjatë viteve të fundit ka patur shkëmbime tregtare me rreth 25 vende të ndryshme.

Për herë të parë në portin e Durrësit do të mbërrijë Krociera M/V "Spirit of Discovery".

Gjatë dy dekadave të fundit në portin e Durrësit janë realizuar mjaft investime të rëndësishme, veçanërisht në infrastrukturë.

Pas pezullimit të përkohshëm të lundrimeve për më shumë se 24 orë, për shkak të motit, situata po shkon drejt normalizimit.

Rritja e mëtejshme e parametrave të sigurisë në hapësirën portuale të Portit të Durrësit dhe ligjshmërisë, ishte kryefjala e takimit të d

APD njofton përmes një postimi në Facebook se ka shpallur një vend vakant për Punonjës Sigurie, në Drejtorinë e Forcës së Sigurisë Portua

Porti i Durrësit ka një rol të rëndësishëm në menaxhimin e burimeve natyrore më të çmuara, në mbrojtjen e aseteve të komunitetit dhe anga