Ekskluzive / Durrës. Porti: fitimi neto si 7-mujor 1 581 172 euro, tejkalohet plani vjetor

31/08/2014 - 21:26

DURRËS, 31 gusht 2014 –  Me gjithë mosrealizimet në vëllimet e punës në përpunimin e anijeve të mallrave dhe atyre të udhëtarëve, si 7-mujor 2014, ndërmarrja shtetërore publike  Autoriteti Portual Durrës (APD), ka realizuar një fitim neto prej 218 201 670 lekë (1 581 172 euro) nga 146 182 080 lekë (1 059 290 euro) sipas programit (planit) me një tejkalim prej 72 019 590 lekë (521 881 euro), prej 49 për qind.

Ndërkaq, referuar të dhënave zyrtare të drejtorisë së përgjithshme ekzekutive të APD-së, “Dyrrah”-ut i ka rënë në sy se programi vjetor parashikonte një fitim neto 159 950 000 lekë (1 159 058 euro), kështu që është tejkaluar dhe fitimi vjetor në masën 58 251 670 lekë (422 114 euro).

Bie në sy se plani i fitimit neto i 7-mujorit ishte 91,3 për qind e planit vjetor!  

Nuk dihet nëse ka ndonjë “kaos” statistikor apo keqplanifikim, por, referuar të dhënave të 6-mujorit, për këtë periudhë plani ishte vetëm 65 843 500 (477 127 euro) lekë nga 146 182 080 lekë (1 059 290 euro) plani 7-mujor, ose 2,2 herë më i vogël!

Shënim: Kursi përllogaritës: 1 euro=138 lekë.           

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Në Terminalin e Mallrave Gjenerale të portit të Durrësit, që njihet si Terminali Perëndimor, gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti ja

416 anije dhe 724 tragete janë përpunuar gjatë periudhës janar – gusht të këtij viti në portin e Durrësit, bëhet e ditur nga sektori i St

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tje

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Depa

Afro 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura janë larguar me tragete nga porti i Durrësit gjatë 8 ditëve të para të muajit shtator, por numr

"Sea Cloud" rikthehet për herë të katërt në portin e Durrësit, 2279 turistë që nga fillimi i këtij viti.

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Numri i udhëtarëve me tragete nga/drejt Durrësit ka nisur gradualisht të bjerë, pas rikthimit masiv të turistëve dhe bashkëatdhetarëve, t