Jahti luksoz “6711 GEO” akostohet në portin e Durrësit (FOTO)

19/07/2019 - 14:41

Superjahti “6711 GEO”, që u akostua sot paradite në portin e Durrësit i shtohet listës së 204 jahteve të tjerë që kanë mbërritur që nga fillimi i këtij viti në qytetin bregdetar.

Nga Qendra e Informacionit në APD, mësohet se superjahti me gjatësi 62.24 m dhe me flamur të ishujve Marshall ka qëndruar në kalatën 5, ndërsa 4 jahte të tjerë janë ankoruar në kalatën 4, të destinuar vetëm për anijet turistike.

“6711 GEO”, i ndërtuar në një kantier hollandez pesë vjet më parë mbërriti nga ishulli i Korfuzit, ndërsa pas qëndrimit në Durrës pritet të lundrojë drejt Malit të Zi.

Që nga fillimi i muajit qershor kur nisi sezoni turistik, në kalatën 4 dhe në kalata të tjera të Terminalit Perëndimor janë bregëzuar 149 jahte turistikë nga vende të ndryshme të botës.

Porti më i madh i vendit është kthyer në një destinacion të kroçerave dhe jahteve turistikë të madhësive të ndryshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 3,12 milionë tonë mallra, ose 15% më shumë se sa në të nj

Më shumë se 1,12 milionë tonë mallra janë përpunuar gjatë 9-mujorit të parë të këtij viti nga 327 anijet e akostuara në dy Terminalet e d

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në dy nga Terminalet e portit të Durrësit janë përpunuar 140 mijë tonë mallra importi me drej

Emërohet Përgjegjësi i sektorit të sistemeve të Sigurisë Portuale dhe GIS.

Punonjësit e Autoritetit Portual Durrës kanë dhuruar vullnetarisht gjak, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar dhe Bankën Lëvizëse të G

Në vijim të takimeve të projektit « Locations », Autoriteti Portual Durrës është përfaqësuar nga Sektori i Projekteve në takimin dy ditor

Autoriteti Portual Durrës i ka tejkaluar parashikimet financiare për vitin 2019, madje ka arritur rezultatet më të larta, krahasuar me 5

404 jahte të regjistruar në porte të ndryshme të Europës janë akostuar që nga fillimi i këtij viti në portin e Durrësit.

Periudha e viteve 1960 – 1970 në portin e Durrësit dëshmohet edhe në fotot e mëposhtme, të cilat pjesërisht janë publikuar edhe më parë.

Paraditen e sotme, në kalatën numër 4 është bregëzuar anija turistike “TO CALLISTO”, e cila ka sjell 36 turistë të huaj, kryesisht gjerma