Këto janë kroçera dhe veliera që mbërritën sot në Durrës (FOTO)

Postuar: 05/09/2017 - 09:44

Kroçera “Sirena” dhe veliera “Sea Cloud” janë dy anijet turistike që u ankoruan sot në orët e para të mëngjesit në kalatat 4 dhe 5 të portit të Durrësit.

Kroçera “Sirena” me flamur të ishujve Marshall ka një gjatësi prej 181 metra dhe u ankorua në kalatën 5. Në bordin e saj udhëtojnë 641 turistë, 343 nga të cilët nga SHBA. Pjesa tjetër vijnë nga 24 vende të tjera të botës, kryesisht nga Zelanda e Re, Australia, Britania e Madhe, etj. Më shumë se 10 autobusë të agjencive turistike i kanë shoqëruar turistët nga porti drejt qyteteve historike dhe muzeale të Krujës, Beratit dhe Durrësit.

Nga të dhënat e Qendrës së Informacionit, mësohet se kroçera “Sirena” ka lundruar gjatë natës nga Korfuzi (Greqi) drejt Durrësit, ndërsa sot rreth orës 19.00 do të vijojë turin drejt portit të Kotorrit (Mali i Zi).

Veliera “Sea Cloud”, e cila do të mbërrijë sërish edhe pas 10 ditësh në Durrës, u ankorua sot në kalatën 4. Ajo ka një numër turistësh prej rreth 60 vetash. Anija me gjatësi 109 metra ka mbërritur në Durrës nga Saranda dhe në mbrëmje do të lundrojë drejt Kotorrit.

Të dyja anijet janë ankoruar disa herë në portin më të madh të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me ftesë të drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD, Afrim Bakaj, një grup përfaqësues nga porti i Antwerpit (Belgjikë) vizituan dje p

Hartimi i guidave që synojnë implementimin e projektit SUPAIR në portet e rajonit Adriatik e Jonian ishte në qendër të diskutimeve në tak

Një jaht luksoz, prodhim i vitit 2017, është ankoruar sot në portin e Durrësit, ndërsa në kalata vijon puna për përpunimin e 21 mijë ton

Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga filmi artisti

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit.

Gjatë 5 muajve të parë të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 54.607 kontejnerë TEU (njësi kontejnerike), ose mbi 1

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por