Kjo është nëndetësja turke që do qëndrojë 4 ditë në portin e Durrësit (FOTO, VIDEO)

30/03/2017 - 12:34

Një nëndetëse ushtarake turke e klasit 209, “Yerboj”, prodhim modern ushtarak turk i vitit 2008, e komanduar nga Kapiteni i Rangut të dytë Ersoj Akca, ka hyrë mëngjesin e të premtes në portin e Durrësit, dhe është bregëzuar në kalatën nr. 5 të këtij porti. 

Nëndetësja është pritur në det të hapur dhe është shoqëruar për në port nga motovedetat 01 dhe 118 të Flotës Shqiptare të Kepit të Palit. Vizita e saj 4-ditore në vendin tonë bëhet në kuadrin e forcimit të marrëdhënieve mes flotave ushtarake detare të dy vendeve tona dhe operacioneve të NATO-s. Nëndetesja është e gjatë rreth 62 m dhe ka një tonazh të përgjithshëm 1456 tonë. Është e pajisur me 8 silurë të dukshëm, si dhe të tjera pajisje ushtarake, numri i të cilave nuk publikohet për arsye ushtarake.

Ajo është e angazhuar në mbrojtje të sigurisë kombëtare turke dhe në kuadrin e veprimtarisë së forcave të NATO-s në mbështetje të paqes dhe sigurisë Botërore. Nëndetësja, prodhim turk i vitit 2008, ka një ekuipazh prej 45 ushtarakësh të rangjeve të ndryshme. Pas hyrjes në port, Komanda e nëndetëses dhe oficerë të ekuipazhit janë pritur në takime të veçanta nga Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako dhe më pas nga Prefekti i Qarkut të Durrësit Roland Xhelili.

Gjatë vizitës 4-ditore ekuipazhi do të zhvillojë vizita në qendrat historike të Durrësit, Shkodrës, Krujës si dhe kanë në program organizimin e një ndeshjeje futbolli me skuadrën e Fllotës Shqiptare. Nëndetësja ka ardhur në Durrës nga një stërvitje e përbashkët e forcave detare të NATO-s të zhvilluara në rajonin e bregdetit italian. Vizita e saj u menaxhua nga agjencia “Dyrrahsped”, një prej agjencive më serioze që operojnë në portin e Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jahti i parë për vitin 2019, në portin e Durrësit është ankoruar në kalatën nr.1.

Gjatë vitit 2018 në portin e Durrësit janë përpunuar mbi 3.6 milionë tonë mallra gjithsej - mësohet nga Sektori i Statistikave në APD. 

Nga të dhënat operative të APD mësohet se në dy javët e para të vitit tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim janë p

"20.497 udhëtarë me 4580 autovetura janë nisur nga porti, duke shfrytëzuar tragetet e linjës Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona gjatë

Dy tragetet e linjës Bari – Durrës do të mbërrijnë në qytetin - port me disa orë vonesë për shkak të detit të trazuar dhe të erës së fort

Mbi 875 mijë tonë mallra të ndryshme eksport-importi janë transportuar me tragete nga porti i Durrësit gjatë vitit 2018.

Drejtoria e Përgjithshme Detare vjen me një njoftim për të gjithë udhëtarët që lëvizin me tragetet e linjës Durrës-Bari e anasjellas.

Pesë tragete me rreth 2700 udhëtarë gjithsej janë nisur gjatë dy ditëve të para të vitit nga Durrësi.

Një delegacion ushtarak i KFOR-it, që drejtohej nga Merzo Lengo, koordinator në vendin pritës, vizitoi sot në mesditë portin e Durrësit.

Porti i Durrësit ka pritur pothuajse të njëjtin numër pasagjerësh gjatë këtij viti, i cili vlerësohet në të njëjtin nivel me atë që është