Mbërrin “Chelsea-6” me 5500 tonë grurë në portin e Durrësit (FOTO)

08/05/2018 - 09:48

Në portin e Durrësit, ditën e hënë ka mbërritur anija “Chelsea-6” me 5500 tonë grurë.

Po ashtu, në kalatat 5 e 6 përpunohen edhe dy anije të tjera me 2518 tonë hekur dhe 381 kontejnerë.

Në radën portuale ndodhen tre anije që do të shkarkojnë skrap, qymyr dhe makineri, e një tjetër që do të ngarkojë zink, 23 mijë tonë gjithsej.

Nga të dhënat e APD-së, mësohet se priten edhe pesë anije të tjera që do të shkarkojnë afro 17 mijë tonë çimento, melaminë, skrap dhe grurë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

377 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga Franca, kanë mbërritur në Durrës me kroçerën “Berlin”.

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Një grup biznesmenësh nga Estonia, që zhvillojnë veprimtarinë e tyre kryesisht në fushat e logjistikës dhe transportit, vizituan sot port

Spirancat detare janë një simbol i hershëm i qytetit të Durrësit.

Autoriteti Portual Durrës, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar (dega Durrës) dhe Bankën Lëvizëse Kombëtare të Gjakut organizojnë ditë

Reparti i Policisë së Mbrojtjes Nga Zjarri dhe Shpëtimi (PMNZSH) pranë Autoritetit Portual Durrës, përveç veprimtarisë kryesore brenda te

Afro 23 mijë pasagjerë shqiptarë dhe të huaj kanë preferuar të udhëtojnë me tragete në linjat Durrës –Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Terminalin përkatës.

*Në periudhën janar-shtator 2018 përpunohen 417 anije dhe 776 tragete

Mbi 12 mijë udhëtarë dhe 2 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi gjatë javës së parë të muajit tetor.