Mbi 3 milionë tonë mallra eksport-import për 10 muaj në portin e Durrësit

15/11/2018 - 09:08

Në kalatat e portit të Durrësit në periudhën 10-mujore janar-tetor 2018 janë përpunuar 3 milionë e 17 mijë tonë mallra, të cilat kanë mbërritur ose janë nisur me anije dhe tragete drejt destinacioneve të ndryshme.

Tragetet kanë transportuar mbi 726 mijë tonë mallra me kamionë dhe trajlerë, ose 8 për qind më shumë se sa gjatë 10-mujorit të vitit 2017, ndërsa nga anijet janë përpunuar mbi 2 milionë e 290 mijë tonë mallra, një shifër më e vogël se sa ajo e vitit paraardhës.

Tragetet kanë transportuar mbi 276 mijë tonë mallra eksporti, ndërsa anijet mbi 701 mijë tonë mallra të tjerë, gjithmonë për eksport.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot në portin e Durrësit u zhvillua  një vizitë portuale nga grupi i Anijeve të Gatshme të NATOS (Standing NATO Maritime Group 2 SNMG2.

Agjencitë turistike e kanë kthyer bregdetin shqiptar në një destinacion kryesor përgjatë viteve të fundit.

Autoriteti Portual Durrës njofton shpalljen e një vendi vakant për punonjës sigurie (femër), pranë Drejtorisë së Forcës së Sigurisë Portu

Në Portin e Durrësit u zhvillua ceremonia e përcjelljes së Kontigjentit të XII-të të Forcës Detare, i cili do të kryejë misionin e tij të

Porti i Durrësit vijon të jetë një stacion i rëndësishëm për realizimin e gazsjellësit Trans-Adriatik Pipeline (TAP).

1.076 turistë, kryesisht nga Franca e Belgjika kanë mbërritur në Durrës që nga mesi i muajit shkurt me kroçerën “La Belle de L’Adriatique

Afro 36 mijë udhëtarë me 6 mijë autovetura kanë preferuar të lundrojnë me tragete nga/drejt Durrësit gjatë muajit mars të këtij viti.

Një grup ushtarakësh të Komandës Amerikane në Evropë, të drejtuar nga gjeneralbrigade Frederic Maiocco, vizituan, më 28 mars 2019, paradi

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ishte sot në qytetin e Durrësit ku zhvilloi një analizë pune me autoritetet kryesore që operojnë në

Tetë anije tregtare dhe dy të tjera Ro-Ro kanë transportuar mallra të ndryshme tranzit, që pasi u përpunuan në portin e Durrësit kanë vij