Misioni ushtarak i NATO-s, vizitë zyrtare në portin e Durrësit (FOTO)

Postuar: 13/03/2018 - 15:50

Një delegacion ushtarak i NATO-s me mision në Kosovë, i kryesuar nga gjeneral major, Salvatore Cuoci, zhvilloi sot në mesditë një vizitë zyrtare në portin e Durrësit.

Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i APD, Afrim Bakaj, duke uruar mirëseardhjen u bëri të njohur ushtarakëve edhe disa nga kapacitetet kryesore të portit më të madh të vendit tonë.

Edhe në cilësinë e një ish-ushtaraku me përvojë drejtori i APD, Bakaj, u ndal në raportet shumë të mira të APD me misionet e NATO-s në përgjithësi.

Gjen. Cuoci vlerësoi marrëdhënien shumë të mirë mes palëve, si dhe infomacionin e ofruar lidhur me kapacitetet portuale. Ushtarakët e NATO-s në vendin tonë zhvillojnë takime dhe vizita njohëse të herëpasherëshme në portin e Durrësit.

Delegacioni i NATO-s me mision në kosovë përbëhej nga 9 ushtarakë dhe shoqërohej nga një ushtarak i Forcave tona të Armatosura.

Në takim morrën pjesë edhe zv.drejtore e Përgjithshme e APD, Sonila Toska, si dhe disa nga drejtuesit e Drejtorive dhe Sektorëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Era e fortë ka përfshirë Durrësin dhe bregdetin Adriatik rreth mesditës, kohë kur është intensifikuar në maksium, duke shkaktuar problem

Në dy muajt e parë të vitit 2018 nga anijet dhe tragetet janë përpunuar mbi 360 mijë ton mallra importi.

Gjatë dy muajve të parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 90 anije, ose 18 më shumë se sa në periudhën janar-s

21.648 kontejnerë TEU janë përpunuar në dy muajt e parë të këtij viti në kalatat e specializuara në portin e Durrësit.

Në dy muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar afro 614 mijë tonë mallra të ndryshme.

Një grup përfaqësuesish të kompanive prodhuese nga Kroacia vizituan ditën e martë portin e Durrësit. Ata u pritën nga znj.

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim gjatë dy muajve të parë të këtij viti kanë trasportuar më shumë mallra dhe më

   Autoriteti Portual Durrës ka zbardhur sot një nga projektet ndërkombëtare rajonale ku bën pjesë: Projekti Adripass - ”Integrimi i lidh