Moti i keq/ Tragetet mbërrijnë në kohë në Durrës, anijet pengohen në përpunim

Postuar: 02/02/2018 - 09:10

Moti i keq me erë të fortë dhe det të trazuar nuk e ka penguar mbërritjen në kohë të trageteve mëngjesin e së premtes, ndërsa reshjet e shiut po vështirësojnë përpunimin e anijeve tregtare.

Në radën portuale është ankoruar një anije tjetër me 3299 tonë misër, ndërsa gjatë ditës priten tri anije të tjera me superfosfat, pleh dap dhe kontejnerë.

Nga Qendra e Informacionit në APD mësohet se dy tragetet e linjës Bari – Durrës, përkatësisht “AF Francesca” dhe “Bari” kanë mbërritur në port vetëm 30 minuta më vonë se sa grafiku i parashikuar, rreth orës 8.00-8.30 të mëngjesit.

Mësohet gjithashtu se në kalatën 6 anija “Countship Voë”, e cila mbërriti pasditen e kaluar, vazhdon shkarkimin e 461 kontejnerëve. Anija “Nazmiye Ana” me 2000 tonë pleh kimik dap në kalatën 2 e ka ndërprerë përpunimin për shkak të reshjeve të shiut që nisën gjatë natës.

Edhe sot gjatë ditës parashikohen reshje shiu, që mund të vështirësojnë përpunimin e anijeve në kalata.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 58 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragete gjatë periudhës 1-16 shtator të këtij viti.

Portin e Durrësit e vizitoi sot një mision i zgjeruar i PNUD dhe konsulencës kroate ATRAC, në vijim të zbatimit të projektit për parandal

Gjatë stinës së verës së këtij viti numri i udhëtarëve dhe autoveturave që kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –

Tre anije me grurë kanë nisur të përpunohen në kalatat e Terminalit Perëndimor, ndërsa sot priten për tu shkarkuar edhe dy anije të tjera

Tragetet e linjave në hyrje dhe dalje në portin e Durrësit, në 8-mujorin e parë të këtij viti kanë transportuar 45.799 kamionë dhe 4.091

Kroçera “Seven Seas Voyager” me 693 turistë në bord është ankoruar sot rreth orës 7.20 në kalatën 5 të portin e Durrësit.

Një grup studentësh gjermanë vizituan sot paradite portin e Durrësit, me synimin për t'u njohur më nga afër “me rolin historik që ky inst

Kroçera “Gemini” me 670 turistë nga Turqia në bord ka mbërritur sot paradite në Durrës për të dytën herë që nga fillimi i muajit korrik.

Afro 271 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim vetëm gjatë muajit gus

Një problem në sistemin TIMS gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka paralizuar punën në doganën e Durrësit.