Në 7 muaj, dy anije ngarkojnë 90 % të çimentos për eksport

Postuar: 22/08/2017 - 14:48

*6.5 herë më shumë çimento për eksport krahasuar me 7-mujorin 2016

Në periudhën janar – korrik të këtij viti nga porti i Durrësit janë transportuar drejt porteve të tjerë afro 194 mijë tonë çimento për eksport, një sasi 6.5 herë më e madhe se sa ajo që është ngarkuar në anijet e transportit gjatë 7-mujorit të parë të vitit 2016.

Ndërkaq, që nga fillimi i muajit gusht në Terminalin Lindor të portit të Durrësit dy anije janë ngarkuar me 7850 tonë çimento për eksport gjithsej, një anije po ngarkohet aktualisht në kalata dhe e fundit është ankoruar në radën portuale në pritje të ngarkesës. Dy anije, “Sirios Cement 1” dhe “Edra IV”, që nga fillimi i vitit, kanë ngarkuar më shumë se 90 për qind të çimentos për eksport, ndërsa pjesa tjetër është ngarkuar në anijet “Vela 1” dhe “Seaven Luck”.

Nga të dhënat operative të Qendrës së Informacionit në APD, mësohet se anija “Sirios Cement 1” ka mbërritur në port 15 herë radhazi duke u ngarkuar mesatarisht me 10 mijë tonë çimento për eksport në çdo lundrim. Për herë të parë gjatë këtij viti kjo anije është ankoruar në port më 24 janar dhe ka ngarkuar një sasi prej 7500 tonë çimento.  Anija “Sirios Cement 1” me gjatësi 139 metra ka ngarkuar 15 herë sasi të ndryshme nga 4.500 tonë deri në 12.500 tonë çimento.

Pjesa tjetër e çimentos për eksport është ngarkuar në anijen tregtare “Edro IV”, e cila ka marrë rregullisht sasinë prej 2650 tonë për çdo lundrim.

Çimento e prodhuar në fabrikat pranë Fushë-Krujës dhe që shfrytëzohet për industrinë e ndërtimit i është drejtuar më pas porteve të Margheras (Itali) dhe të Maltës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 58 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragete gjatë periudhës 1-16 shtator të këtij viti.

Portin e Durrësit e vizitoi sot një mision i zgjeruar i PNUD dhe konsulencës kroate ATRAC, në vijim të zbatimit të projektit për parandal

Gjatë stinës së verës së këtij viti numri i udhëtarëve dhe autoveturave që kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –

Tre anije me grurë kanë nisur të përpunohen në kalatat e Terminalit Perëndimor, ndërsa sot priten për tu shkarkuar edhe dy anije të tjera

Tragetet e linjave në hyrje dhe dalje në portin e Durrësit, në 8-mujorin e parë të këtij viti kanë transportuar 45.799 kamionë dhe 4.091

Kroçera “Seven Seas Voyager” me 693 turistë në bord është ankoruar sot rreth orës 7.20 në kalatën 5 të portin e Durrësit.

Një grup studentësh gjermanë vizituan sot paradite portin e Durrësit, me synimin për t'u njohur më nga afër “me rolin historik që ky inst

Kroçera “Gemini” me 670 turistë nga Turqia në bord ka mbërritur sot paradite në Durrës për të dytën herë që nga fillimi i muajit korrik.

Afro 271 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim vetëm gjatë muajit gus

Një problem në sistemin TIMS gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka paralizuar punën në doganën e Durrësit.