Në 8 muaj, 313 jahte turistike në portin më të madh të vendit (FOTO)

04/09/2018 - 10:01

*Fillimshtatori solli në kalatën 4 superjahtin me gjatësi 133 metra

Numri i jahteve turistike që janë ankoruar në kalatat e portit më të madh të vendit gjatë 8 muajve të parë të vitit 2018 e ka tejkaluar shifrën vjetore të vitit paraardhës prej 294 jahtesh të ankoruara gjithsej.
Që nga fillimi i këtij viti deri në fund të muajit gusht në portin e Durrësit janë ankoruar 313 jahte.

Ndërkaq, në ditët e para të shtatorit 2018 veç jahteve të tjerë në port, në kalatën 4 u ankorua jahti luksoz “Al Mirqab” me gjatësi 133 metra, një nga më të mëdhenjtë që kanë mbërritur ndonjëherë në Durrës.

Nga Sektori i Statistikave në APD, mësohet se prej më shumë se një viti në Durrës vazhdojnë të ankorohen një numër i madh jahtesh me gjatësi mbi 50 metra, përgjithësisht prodhime të viteve të fundit në kantiere të njohura të botës. 

Përveç shërbimeve portuale, turistët dhe drejtuesit e jahteve kanë vizituar qendrat arkeologjike dhe muzeale të qytetit tonë. 

APD ka marrë masat për të mbështetur me shërbimet përkatëse personelin e jahteve gjatë qëndrimit në portin e Durrësit. 
Koha e qëndrimit të jahteve turistike në kalatat 1-5 të Terminalit Perëndimor (Terminali i Mallrave Gjenerale) arrin në rreth një javë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anija ushtarake turke “TCG BAYRAKTAR L 402”, do të jetë e hapur për t’u vizituar nga çdo qytetar që shfaq interes, këtë të mërkurë në kët

Në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit në 6 muajt e parë të këtij viti janë përpunuar 70.483 njësi kontejnerike TEU gjithsej.

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6.500 të tjerë

50 mijë qytetarë kanë zgjedhur të udhëtojnë nëpërmjet Portit të Durrësit përgjatë muajit qershor 2019.

Autoriteti Portual Durrës njofton se në koherencë me nevojat e zhvillimit të mëtejshëm të mjediseve portuale, ka vënë në dispozicion të j

Sot në orët e para të mëngjesit në kalatat 4 dhe 5 të portit të Durrësit u ankoruan kroçerat “La Belle De L’Adriatique” dhe “Seven Seas V

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Rritja e efikasitetit në shërbimet portuale, ka ndikuar në rritjen e ndjeshme të sasisë së mallrave të përpunuar dhe për rrjedhojë dhe të

Autoriteti Portual Durrës njofton se porti i qytetit bregdetar është një destinacion i preferuar i jahteve tursitikë, ku që prej fillimit

61 turistë nga vende të ndryshme të botës mbërrijnë në Portin e Durrësit me velierën “Sea Cloud”.