Sa milionë tonë mallra u përpunuan në 8 muaj në portin e Durrësit

Postuar: 23/09/2017 - 14:56

Gjatë periudhës janar – gusht të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 75. 224 kontejnerë (njësi kontejnerike – TEU), ose thuajse e njëjta sasi me periudhën janar-gusht të vitit 2016. Edhe shifrat e kontejnerëve TEU në hyrje dhe dalje nga porti i Durrësit janë thuajse të njëjta, 37.351 për eksport dhe 37.873 për import. 

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se që nga fillimi i vitit 2017 në kalatat e Terminalit përkatës janë përpunuar 127 anije tregtare kontejnerësh, ose 4 anije më pak se sa në të njëjtën periudhë të vitit 2016. Ndërsa volumi i mallrave arrin në 921 mijë tonë, rreth 68 mijë tonë më i ulët se sa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Gjatë muajit korrik të këtij viti janë përpunuar 11.511 kontejnerë TEU, duke regjistruar edhe numrin më të lartë të kontejnerëve të përpunuar në një muaj gjatë këtij viti. Anijet e kontejnerëve vijnë ose i drejtohen kryesisht porteve të specializuar në Gioia Tauro (Itali), në Maltë dhe Kastiglione (Spanjë).

Në portin e Durrësit gjatë periudhës janar-gusht 2017 me anije dhe tragete janë përpunuar afro 2.4 milionë tonë mallra gjithsej.   

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nisma MEDPORT si urë bashkëpunimi me portet e Mesdheut, siguria portuale dhe kujdesi mjedisor në implementin e projekteve të ardhshme në

Autoriteti Portual Durrës, ka bërë me dije ndryshimin më të fundit në Drejtorinë e Përgjithëshme Ekzekutive, ku Kestrin Mataj është emëru

Pas disa orëve pritjeje për shkak të kushteve të këqija të motit, tragetet nga Durrësi drejt Barit dhe anasjellas Bari-Durrës, janë nisur

Moti i keq me erë të fortë dhe det të trazuar nuk e ka penguar mbërritjen në kohë të trageteve mëngjesin e së mërkurës, ndërsa reshjet e

Moti i keq ka pezulluar lundrimin në  Portin e Vlorës.

   Gjatë vitit 2017 në anijet dhe tragetet që shfrytëzojnë portin e Durrësit janë përpunuar afro 3.7 milion ton mallra të ndryshme, ose 2

Autoriteti Portual po merr masa për mbarëvajtjen e ceremonisë së Ujit të Bekuar, e cila si çdo vit do të zhvillohet më 6 janar paradite n

Gjatë vitit 2017, nga porti i Durrësit drejt porteve të Italisë dhe anasjellas, kanë preferuar të lundrojnë me tragete afro 880 mijë udhë

Autoriteti Portual në Durrës ka vendosur që prej muajve të parë të vitit 2018, të ripozicionohet territori në dispozicion të skanerit në

Pasagjerët dhe bizneset braktisin portin e Durrësit. Katër tragete janë nisur nga porti i Durrësit mbrëmjen e shkuar.