Sa tonë grurë përpunohen në portin e Durrësit

12/09/2019 - 14:56

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tjera. 

Burime nga Qendra e Informacionit në Autoritetin Portual, bëjnë të ditur se, që nga fillimi i muajit shtator në Terminalin Perëndimor janë shkarkuar 17,826 tonë grurë, ndërsa pritet të fillojë edhe shkarkimi i dy anijeve që ndodhen në radën portuale me 9,046 tonë të tjerë. 

Gjatë periudhës janar - gusht 2019, në portin më të madh të vendit janë përpunuar afro 132 mijë tonë grurë gjithsej, porosi e grosistëve shqiptarë në tregjet e huaja-mësohet nga statistikat e APD. Sipas statistikave, në 8 muaj janë përpunuar 33 mijë tonë grurë më shumë se sa e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

*Tragetet e linjave Ankona, Trieste dhe Ravena, vetëm 10 përqind të totalit  

Që nga fillimi i këtij viti portin e Durrësit e kanë vizituar 420 jahte, me flamurë nga të pesë kontinentet.

Një delegacion francez nga Instituti i Studimeve të Larta të Mbrojtjes Kombëtare ( Institut des Hautes Etudes de Defence Nationale (IHEDN

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 3,12 milionë tonë mallra, ose 15% më shumë se sa në të nj

Më shumë se 1,12 milionë tonë mallra janë përpunuar gjatë 9-mujorit të parë të këtij viti nga 327 anijet e akostuara në dy Terminalet e d

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në dy nga Terminalet e portit të Durrësit janë përpunuar 140 mijë tonë mallra importi me drej

Emërohet Përgjegjësi i sektorit të sistemeve të Sigurisë Portuale dhe GIS.

Punonjësit e Autoritetit Portual Durrës kanë dhuruar vullnetarisht gjak, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar dhe Bankën Lëvizëse të G