Thellimi i portit të Durrësit, projekti fillon në qershor (VIDEO)

Postuar: 24/01/2018 - 09:53

Anijet e mëdha të tonazhit të lartë, transportieret e pasagjerëve dhe të kontenierëve, nuk mund të manovrojnë dot, ngecin në port sepse kanali hyrës është i cekët.

Ky problem është bërë prezent nga të gjithë subjektet tregtare dhe kapitenët e anijeve tha Kapiteni i  portit të Durrësit, Taulant Allka.

Allka dha alarmin se do të pezullohet hyrja e anijeve në portin më të madh të vendit në Durrës nëse nuk do të bëhet thellimi i kanalit hyrës dhe basenit ujor.

Sipas tij, zhytja e anijeve në ujë është 8.2 metra, dhe shumë shpejt kapiteneria do ta ulë thellësinë e anijeve në 7.5 metra, pasi prej vitesh kanali hyrës ujor i portit të Durrësit as nuk është pastruar e as nuk është thelluar.

Artjan Qirici tha se APD ka 9 milionë euro depozitë për këtë projekt dhe do të kërkojë procedura të përshpejtuara që projekti të nisë në muajin qershor.   

Ky projekt ka disa vjet që është hartuar nga APD por vit pas viti është shtyrë ndërsa anijet tregtare të tonazhit të lartë nuk mund të hyjnë në portin e Durrësit i cili nuk ka thellësinë e nevojshme për të kryer aktivietin normal.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 58 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragete gjatë periudhës 1-16 shtator të këtij viti.

Portin e Durrësit e vizitoi sot një mision i zgjeruar i PNUD dhe konsulencës kroate ATRAC, në vijim të zbatimit të projektit për parandal

Gjatë stinës së verës së këtij viti numri i udhëtarëve dhe autoveturave që kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –

Tre anije me grurë kanë nisur të përpunohen në kalatat e Terminalit Perëndimor, ndërsa sot priten për tu shkarkuar edhe dy anije të tjera

Tragetet e linjave në hyrje dhe dalje në portin e Durrësit, në 8-mujorin e parë të këtij viti kanë transportuar 45.799 kamionë dhe 4.091

Kroçera “Seven Seas Voyager” me 693 turistë në bord është ankoruar sot rreth orës 7.20 në kalatën 5 të portin e Durrësit.

Një grup studentësh gjermanë vizituan sot paradite portin e Durrësit, me synimin për t'u njohur më nga afër “me rolin historik që ky inst

Kroçera “Gemini” me 670 turistë nga Turqia në bord ka mbërritur sot paradite në Durrës për të dytën herë që nga fillimi i muajit korrik.

Afro 271 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim vetëm gjatë muajit gus

Një problem në sistemin TIMS gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka paralizuar punën në doganën e Durrësit.