Tragetet në mars/ Sa udhëtarë, makina dhe trajlerë kaluan nga Durrësi

01/04/2019 - 11:47

Afro 36 mijë udhëtarë me 6 mijë autovetura kanë preferuar të lundrojnë me tragete nga/drejt Durrësit gjatë muajit mars të këtij viti.

Nga të dhënat operative të Autoritetit Portual, mësohet se numri i kamionëve dhe trajlerëve, që kanë shfrytëzuar tragetet për mallrat e import-eksportit ka arritur në 6.861 mjete dhe së bashku me autoveturat personale të udhëtarëve numri i përgjithëshëm i automjeteve në tragete gjatë një muaji, arrin në 12.804 mjete gjithsej.

Mësohet gjithashtu se numri i udhëtarëve në hyrje drejt Durrësit dhe në dalje drejt porteve të Barit dhe Ankonës është thuajse i barabartë me njeri – tjetrin, afro 18 mijë udhëtarë secili.

Ndërkaq në Durrës kanë mbërritur rreth 500 autovetura më shumë se sa ato që janë transportuar nga udhëtarët me tragete në anën tjetër të Adriatikut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paraditen e sotme, në kalatën numër 4 është bregëzuar anija turistike “TO CALLISTO”, e cila ka sjell 36 turistë të huaj, kryesisht gjerma

Mbi 450 mijë udhëtarë vendas dhe të huaj kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari, Durrës – Ankona dhe Durrës – Trieste e kthim

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Në Terminalin e Mallrave Gjenerale të portit të Durrësit, që njihet si Terminali Perëndimor, gjatë periudhës janar-gusht të këtij viti ja

416 anije dhe 724 tragete janë përpunuar gjatë periudhës janar – gusht të këtij viti në portin e Durrësit, bëhet e ditur nga sektori i St

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tje

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Depa

Afro 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura janë larguar me tragete nga porti i Durrësit gjatë 8 ditëve të para të muajit shtator, por numr

"Sea Cloud" rikthehet për herë të katërt në portin e Durrësit, 2279 turistë që nga fillimi i këtij viti.