Turistët më të shumtë që vizituan Durrësin me kroçera janë nga këto 3 vende

16/11/2019 - 15:23

Turistët nga SHBA, Franca dhe Gjermania kanë qenë vizitorët më të shumtë me kroçera në portin e Durrësit.

Nga të dhënat statistikore, si dhe nga agjencitë e lundrimit në Durrës, mësohet se nga 4,503 turistë të huaj të cilët kanë mbërritur me kroçera dhe më pas kanë vizituar Durrësin e qytetet e tjera pranë tij, më shumë se 1,800 kanë qenë amerikanë, ndërsa vendin e dytë dhe të tretë e zenë turistët nga Franca me 1,000 vizitorë dhe ata nga Gjermania me rreth 650.

Veç 19 krocerave dhe velierëve me përmasa të ndryshme që vizituan portin më të madh të vendit gjatë këtij viti, në kalatat e tij janë akostuar edhe 424 jahte me turistë nga më shumë se 40 vende të botës.

Nga të dhënat e Qendrës së Informacionit në APD, mësohet se për vitin e ardhshëm kanë prenotuar deri tani lundrimin dhe qëndrimin në port 18 kroçera dhe veliera, një pjesë e të cilëve e kanë vizituar Durrësin edhe gjatë sezonit turistik që sapo u mbyll.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoria e Përgjithshme Detare në bashkëpunim me Ministrinë e Insfrastrukturës ka organizuar operacionin për kthimin në atdhe të 35 deta

Porti i Durrësit pavarësisht se ndodhet në një situatë të pazakontë, ka pritur një super jaht luksoz me 15 vela mëngjesin e sotëm.

Veliera luksoze “Maltese Falcon” është ankoruar mëngjesin e sotëm në kalatën nr.5 të portit të Durrësit. 

Ndonëse prej ditësh transporti i udhëtarëve nga porti i Durrësit drejt Italisë apo e kundërta, është ndaluar, transporti i mallrave vijon

Porti detar i Durrësit vijon punën me kapacitet të plotë për anijet tregtare që sjellin apo dërgojnë mallra nga Shqipëria jashtë.

Përhapja e koronavirusit në vendin tonë dhe ato fqinje ka boshatisur edhe Terminalin në Portin e Durrësit, i cili duket si një vend që ka

Në ditën e sotme edhe pse është dhënë urdhër për ndalimin e udhëtimeve me tragete drejt Italisë, rreth 380 pasagjer kanë ardhur me 2 trag

Mëngjesin e sotëm kanë mbërritur në portin e Durrësit 629 pasagjerë nga Italia, nga këto 361 me tragetin “Rigel” dhe 268 “Azzurra”.

Pesë anije tregtare me rreth 14 mijë tonë mallra të ndryshme po përpunohen sot në portin e Durrësit.

Qyteti bregdetar, por jo vetëm, nuk mund ta harrojë javën e parë të marsit të 29 viteve më parë, kur porti i Durrësit ishte pikënisja e ë