Veliera “Running of waves”dhe katër jahte në portin e Durrësit (FOTO)

Postuar: 16/05/2018 - 10:18

-Në kalata përpunohen edhe katër anije me mallra

Veliera “Running of waves” dhe katër jahte turistike të madhësive të ndryshme janë ankoruar gjatë 24 orëve të fundit në portin e Durrësit.

Veliera me gjatësi 64 metra e gjerësi 9.5 metra ka 15 udhëtarë turistë në bord dhe ka lundruar dy net më parë nga ishulli i Korfuzit (Greqi) drejt Durrësit, ndërsa mbrëmjen e kaluar është nisur nga porti drejt Kotorrit (Mali i Zi). 

Bashkë me anijen turistike që është regjistruar në portin La Valleta (Maltë), në kalatat 4 dhe 5 të portit më të madh të vendit janë ankoruar gjatë orëve të fundit edhe katër jahte, dy prej të cilëve vazhdojnë të marrin shërbimet në Durrës.

Sezoni turistik në portin më të madh të vendit tonë nisi 10 ditë më parë kur në kalatën 4 u ankorua kroçera “La Belle de l’Adriatique” me 188 turistë francezë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

*Vijojnë vizitat e mjeteve lundruese turistike edhe në muajin shtator

Mbi 58 mijë udhëtarë kanë preferuar të lundrojnë me tragete gjatë periudhës 1-16 shtator të këtij viti.

Portin e Durrësit e vizitoi sot një mision i zgjeruar i PNUD dhe konsulencës kroate ATRAC, në vijim të zbatimit të projektit për parandal

Gjatë stinës së verës së këtij viti numri i udhëtarëve dhe autoveturave që kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –

Tre anije me grurë kanë nisur të përpunohen në kalatat e Terminalit Perëndimor, ndërsa sot priten për tu shkarkuar edhe dy anije të tjera

Tragetet e linjave në hyrje dhe dalje në portin e Durrësit, në 8-mujorin e parë të këtij viti kanë transportuar 45.799 kamionë dhe 4.091

Kroçera “Seven Seas Voyager” me 693 turistë në bord është ankoruar sot rreth orës 7.20 në kalatën 5 të portin e Durrësit.

Një grup studentësh gjermanë vizituan sot paradite portin e Durrësit, me synimin për t'u njohur më nga afër “me rolin historik që ky inst

Kroçera “Gemini” me 670 turistë nga Turqia në bord ka mbërritur sot paradite në Durrës për të dytën herë që nga fillimi i muajit korrik.