Veliera “Sea Cloud” me 61 turistë mbërrin në portin e Durrësit (FOTO)

06/06/2019 - 11:08

61 turistë nga vende të ndryshme të botës mbërrijnë në Portin e Durrësit me velierën “Sea Cloud”.

Turistët janë nga SHBA, Gjermania, Holanda, Italia, Polonia dhe Kanadaja.

Agjencia e lundrimit “Intermed Shiping” bën të ditur se veliera “Sea Cloud” që po zhvillon një tur 10-ditor në brigjet e Jonit dhe Adriatikut, ka lundruar gjatë natës së kaluar nga Saranda drejt Durrësit, ndërsa pas një qëndrimi 12-orësh në Durrës do të vijojë udhëtimin drejt Kotorrit (Mali i Zi).

Veliera me një personel prej 58 vetësh, ka një gjatësi 110 metra dhe është e regjistruar në portin e La Valetas.

"Sea Cloud" është tashmë vizitore e rregullt e Durrësit që prej 8 vjetësh, ndërsa gjatë këtij sezoni turistik veliera “Sea Cloud” pritet të ankorohet në Durrës edhe dy herë të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit t

Rreth 4600 udhëtarë me 1 mijë autovetura kanë ardhur këtë të hënë më 12 gusht në portin e Durrësit.

Mbi 46 mijë udhëtarë me 11 mijë autovetura kanë shfrytëzuar portin e Durrësit për lundrimet me tragete vetëm në 5 ditët e para të muajit

Gjashtë anije tregtare me mbi 22 mijë tonë mallra të ndryshme pritet të akostohen gjatë kësaj fundjave në kalatat e portit të Durrësit.

Rreth 2600 udhëtarë kanë mbërritur mëngjesin e kësaj të hëne në Durrës me 3 tragete.

*Intervistë me Drejtorin ekzekutiv të Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare

Superjahti “6711 GEO”, që u akostua sot paradite në portin e Durrësit i shtohet listës së 204 jahteve të tjerë që kanë mbërritur që nga f

Anija ushtarake turke “TCG BAYRAKTAR L 402”, do të jetë e hapur për t’u vizituar nga çdo qytetar që shfaq interes, këtë të mërkurë në kët

Në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit në 6 muajt e parë të këtij viti janë përpunuar 70.483 njësi kontejnerike TEU gjithsej.

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6.500 të tjerë