Veliera turistike dhe 5 jahte sot në Durrës, sjellin turistë amerikanë (FOTO)

13/06/2018 - 09:24

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

59 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga SHBA, kanë mbërritur sot në Durrës në bordin e velierës “Sea Cloud”. 

Anija turistike ka lundruar natën e kaluar nga Kotorri (Mali i Zi) drejt Durrësit, ndërsa në mbrëmje do të vijojë turin drejt portit të Sarandës.

55 nga udhëtarët e velierës janë nga SHBA, dy nga Australia dhe dy të tjerë nga Gjermania. 

Veliera “Sea Cloud” me një personel prej 58 vetësh ka një gjatësi 110 metra dhe është e regjistruar në portin e Valetas.
Ajo viziton Durrësin që prej 7 vjetësh. Vetëm gjatë kësaj vere ajo do të ankorohet në portin e Durrësit edhe 5 herë të tjera. 

Sot në portin e Durrësit ndodhen të ankoruara edhe pesë jahte turistike. Po ashtu janë në proces përpunimi edhe tre tragete dhe dy anije tregtare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reparti i Policisë së Mbrojtjes Nga Zjarri dhe Shpëtimi (PMNZSH) pranë Autoritetit Portual Durrës, përveç veprimtarisë kryesore brenda te

Afro 23 mijë pasagjerë shqiptarë dhe të huaj kanë preferuar të udhëtojnë me tragete në linjat Durrës –Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Terminalin përkatës.

*Në periudhën janar-shtator 2018 përpunohen 417 anije dhe 776 tragete

Mbi 12 mijë udhëtarë dhe 2 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi gjatë javës së parë të muajit tetor.

Arkeologët nënujorë që nga fillimi i viteve 2000 kanë zbuluar në gjiun detar të Durrësit rreth 15 relikte anijesh të lashta.

Tre anije me kontejnerë, grurë dhe çimento po shkarkohen sot paradite në kalatat 6, 4 dhe 1 në portin e Durrësit.

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti kanë transportuar 8% më shumë mallra

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim, gjatë 9 muajve të parë të këtij viti kanë transportuar afro 712 mijë udhëtar

1.238 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga Japonia dhe vendet e Azisë Lindore kanë mbërritur në Durrës me kroçerën “Ocean Dream”.