Kosovë, kryeministri Mustafa: Shumë shpejt priten ndryshime në qeveri

08/03/2016 - 22:39

Zgjedhja e Hashim Thaçit në postin e presidentit të Kosovës ka lënë të zbrazët postin e zëvendëskryeministrit në kabinetin qeveritar dhe pa drejtues një tjetër ministri të rëndësishme, Ministrinë e Jashtme. Ndërsa ditët e fundit në media janë lakuar disa emra për mbajtjen e këtyre posteve, kryeministri Isa Mustafa ka bërë komentin e parë për këtë çështje, duke paralajmëruar edhe ndryshime në qeveri.

"Formatimi i qeverisë së Kosovës nuk ka filluar, por do të ndodhë në ditët në vijim," - ka thënë kryeministri Mustafa.

Shefi i qeverise e bëri këtë koment të shkurtër pasi vendosi kurora me lule në Memorialin "Heroinat", me bashkëshorten dhe gra aktiviste të LDK, me rastin e 8 marsit. Mustafa preferoi të mos jepte detaje, por disa media në Kosovë raportojnë se dy partitë e mëdha partnere të koalicionit, LDK dhe PDK, kanë rënë dakord për riformatimin e qeverisë. Lëvizje pritet të ketë në Ministrinë e Brendshme, në Ministrinë e Drejtësisë, në Ministrinë e Arsimit dhe në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë t

Federata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me

Mjekët në Qendrën Klinike të Shkupit nën moton “Stop dhunës ndaj punonjësve të shëndetit” kanë dalë në rrugë duke protestuar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot pas takimit me kryeministren serbe, Ana Brnabic se procesi i zgjidhjes së çështjes së Koso

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç do të zhvillojë sot një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte d

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarvoski ka përsëritur sot qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, duke e ko

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të vo

Serbia është e lumtur për faktin që Vatikani nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.