Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje hakmerret për librat, përmbys kamionin serb

03/03/2016 - 19:27

Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë ka organizuar sot një aksion në shenjë proteste kundër vendimit të Serbisë për të kthyer mbrapsht librat shqip që ishin dërguar nga Kosova për nxënësit shqiptarë në Preshevë. Në një njoftim për mediat, kjo lëvizje njofton se aktivistë të saj përmbysën një kamion me produkte të Serbisë që shiten në Kosovë. "Ky aksion është përgjigje ndaj aktit kriminal të Republikës së Serbisë, e cila dje i ktheu pas mbi 103 000 libra shqip, duke lënë pa shkollë nxënësit shqiptarë të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit," - thuhet në komunikatë. Levizja Vetëvendosje thotë se do t'i vazhdojë aksionet derisa Republika e Serbisë të pranojë reciprocitet me Republikën e Kosovës.

Vendi ku është përmbysur kamioni është fshati Lupç i Ulët, mes Podujevës dhe Prishtinës. Kamioni vinte nga Merdara, pika kufitare me Serbinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç është zotuar se do “luftojë” për Kosovën, por ka paralajmëruar se nuk do të ketë zgjidhje fatlume

Lideri opozitar, Hristijan Mickoski thotë se situata me koronavirusin në Maqedoninë e Veriut po del jashtë kontrollit.

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni të Veriut janë regjistruar 79 raste të reja me Covid-19, ndërsa janë kryer 835 teste dhe 2 pacientë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç tha se nuk ka informacione nëse vendi i saj ka ndaluar fushatën e tërheqjeve të njohjeve pavarësisë

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, i ka vlerësuar si gënjeshtra pretendimet e mediave se Serbia ka pezulluar fushatën p

Ambasadori i BE, Samuel Zhbogar në Maqedoninë e Veriut ka kërkuar nga palët politike që të vendosin momentin e duhur për zgjedhjet.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 101 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mali i Zi shpalli ditën e sotme fundin e pandemisë së COVID-19. Ku vendim erdhi me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski është testuar për Covid-19 ku ka rezultuar negativ.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi sot në konferencë për shtyp për mbajtjen e zgjedhjeve dhe situatën e krijuar pas përhapjes së kor