Kosovë, opozita dërgon Thaçin në Gjykatën Kushtetuese

04/03/2016 - 17:06

Opozita kosovare kërkon interpretim kushtetues të zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e presidentit. Tre deputetë të partive opozitare e kanë dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për shqyrtimin e kushtetutshmërisë së zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e presidentit të Kosovës. Aida Dërguti, deputete nga Lëvizja Vetëvendosje, tha se zgjedhja e Thaçit në postin e kreut të shtetit ka qenë “jo legjitime dhe është përcjellë me parregullsi”.

“Ne kemi parë shumë përgjigje të ndryshme nga Gjykata Kushtetuese dhe shumë herë jemi ndier të pakënaqur por sidoqoftë kemi vendosur që të ndjekim deri në fund rrugën institucionale,” - tha Dërguti duke iu referuar disa kërkesave për interpretim kushtetues që janë bërë deri më tani nga subjekt politik.

“Në kërkesën që po dërgojmë një ndër pikat është numri i deputetëve të cilët kanë qenë prezentë. Një ndër kriteret ka qenë 120 deputetë në sallë e ne kemi një deputet e që ka dorëzuar mandatin, por që nuk është zëvendësuar,” - tha Dërguti. Deputeti i Aleances per Ardhmerine e Kosoves, Ramush Haradinaj, kishte dorëzuar mandatin e deputetit një javë para se të votohej presidenti.

Parashtruesi i kërkesës në emër të AAK, Bali Muharremaj, tha se “nuk ka ndodhur asnjëherë që deputetët e parlamentit të Kosovës të nxirren jashtë zvarrë.” Ndërsa duke folur për argumentet e paraqitura, Enver Hoti nga Nisma per Kosoven u shpreh i bindur se rasti i tyre do të fitojë në gjykatë. “Jemi të bindur se nëse vlerësohet përmbajtja e kësaj lënde që dërguam e jo emrat e përveçëm, mendoj se Presidenti do ta ketë fatin e presidentëve tjerë,” - tha Hoti.

Në historikun e vet gati tetëvjeçar, Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar dy presidentë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kroacia do të mbajë zgjedhjet presidenciale më 22 dhjetor. Data u njoftua nga kryeministri kroat Andrej Plenkovic.

Avioni i Qeverisë  së Maqedonisë së Veriut “DZR”, i cili përdorej për fluturime dhe udhëtime të nëpunësve civilë pësoi një defekt dhe zba

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç i është përgjigjur një takimi urgjent me iniciativën e presidentit francez Emanuel Macron, në të ci

Beqarët e vjetër maqedonas dhe serbët vazhdojnë të martohen me femra shqiptare duke paguar shuma të majme parash.

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë në Gjenevë se për Serbinë është shumë e rëndësishme heqja e pengasave për lëvizjen e mall

Jani dhe Vasilia Katsifa, prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë kërkuar kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një letre që të

Drejtori i Zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriç deklaroi se Mitrovica është një nga themelet e mbrojtjes së identitetit të popullit serb.

Në vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve të saj.