Kosovë, opozita e bashkuar pranon ofertë vetëm për zgjedhje të reja

20/03/2016 - 19:35

Përfaqësuesit e partive opozitare në Kosovë kanë thënë se asnjë ofertë e pushtetit nuk do të pranohet, përveç zgjedhjeve të parakohëshme. Opozita e konsideron dialogun e ofruar nga Partia Demokratike e Kosovës si shumë të vonuar tashmë.

Arbër Zaimi, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka treguar se e vlerësojnë faktin se “më në fund, pushteti e ka kuptuar se me dhunë policore nuk mund të shtypet opozita.” “Thirrjet e qeverisë, më saktë të PDK, për dialog janë të vonuara. Dialogu është dashur të ndodhë para se të ndërmerreshin veprimet dëmtuese, pra para se të nënshkruhej për ndarjen e territorit sipas formulës boshnjake, e para se të nënshkruhej dhënia e tokës Malit të Zi. Pas nënshkrimit të marrëveshjeve, siç e kemi konfirmuar në shtatë muajt që shkuan, për të nisur dialogu kishte vetëm një mundësi: të tërhiqeshin marrëveshjet. Po t’i kishin tërhequr marrëveshjet, situata do të ishte normalizuar që moti. E pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e vetmja gjë që do të normalizonte institucionet është dorëheqja e qeverisë. Nuk mund të dialogohet me dikë që me vetëdije ka shkelur Kushtetutën. Qeveria e di këtë, prandaj po përdor dhunën policore të cilën dëshiron ta maskojë me ftesa për dialog,” - është shprehur Zaimi.

Ndërsa Bilall Sherifi, nga radhët e Nimsës për Kosovën, tha se “pos fjalës ofertë, askush ende asgjë as nuk ka parë dhe as nuk ka dëgjuar.” “Mirëpo, për opozitën e bashkuar pos zgjedhjeve çdo gjë tjetër as që do ta konsiderojmë si ofertë. Përkundrazi, do të përbënte një përpjekje për të mbajtur me çdo kusht pushtetin. Në situatën në të cilën gjendet vendi pas krizës pothuajse tetë mujore, asgjë pos zgjedhjeve të parakohshme nuk garanton dalje nga kjo krizë,” - ka thënë Sherifi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I mituri Skënder Borova nga Struga ka nevojë për ndihmë financiare, pasi që është diagnostifikuar me sëmundjen e Leukemis limfoblastike a

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë t

Federata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me

Mjekët në Qendrën Klinike të Shkupit nën moton “Stop dhunës ndaj punonjësve të shëndetit” kanë dalë në rrugë duke protestuar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot pas takimit me kryeministren serbe, Ana Brnabic se procesi i zgjidhjes së çështjes së Koso

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç do të zhvillojë sot një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte d

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarvoski ka përsëritur sot qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, duke e ko

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të vo