Kosovë, opozita e bashkuar pranon ofertë vetëm për zgjedhje të reja

20/03/2016 - 19:35

Përfaqësuesit e partive opozitare në Kosovë kanë thënë se asnjë ofertë e pushtetit nuk do të pranohet, përveç zgjedhjeve të parakohëshme. Opozita e konsideron dialogun e ofruar nga Partia Demokratike e Kosovës si shumë të vonuar tashmë.

Arbër Zaimi, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka treguar se e vlerësojnë faktin se “më në fund, pushteti e ka kuptuar se me dhunë policore nuk mund të shtypet opozita.” “Thirrjet e qeverisë, më saktë të PDK, për dialog janë të vonuara. Dialogu është dashur të ndodhë para se të ndërmerreshin veprimet dëmtuese, pra para se të nënshkruhej për ndarjen e territorit sipas formulës boshnjake, e para se të nënshkruhej dhënia e tokës Malit të Zi. Pas nënshkrimit të marrëveshjeve, siç e kemi konfirmuar në shtatë muajt që shkuan, për të nisur dialogu kishte vetëm një mundësi: të tërhiqeshin marrëveshjet. Po t’i kishin tërhequr marrëveshjet, situata do të ishte normalizuar që moti. E pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e vetmja gjë që do të normalizonte institucionet është dorëheqja e qeverisë. Nuk mund të dialogohet me dikë që me vetëdije ka shkelur Kushtetutën. Qeveria e di këtë, prandaj po përdor dhunën policore të cilën dëshiron ta maskojë me ftesa për dialog,” - është shprehur Zaimi.

Ndërsa Bilall Sherifi, nga radhët e Nimsës për Kosovën, tha se “pos fjalës ofertë, askush ende asgjë as nuk ka parë dhe as nuk ka dëgjuar.” “Mirëpo, për opozitën e bashkuar pos zgjedhjeve çdo gjë tjetër as që do ta konsiderojmë si ofertë. Përkundrazi, do të përbënte një përpjekje për të mbajtur me çdo kusht pushtetin. Në situatën në të cilën gjendet vendi pas krizës pothuajse tetë mujore, asgjë pos zgjedhjeve të parakohshme nuk garanton dalje nga kjo krizë,” - ka thënë Sherifi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, konfirmoi se më 2 shtator do të jetë në Uashington për t’u takuar me udhëheqësit e shtetit të Kos

I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell tha se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në

Greqia regjistroi 262 raste të reja, duke shënuar dhe ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski i ka dorëzuar mandatin kreut të LSDM-së, njëherë udhëheqësit të koalicionit “Mundemi

Organizmi Kombëtar i Shëndetit në Greqi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 262 raste të reja me Covid-19 në ven

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara, 139 persona kanë rezu

Greqia ka hyrë formalisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit.

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke 

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare t

Greqia është tmerruar nga një ngjarje e rëndë mbrëmjen e djeshme në zonën e Kalitheas.