Kosovë, tejkalimi i krizës politike, Kadri Veseli bën gati dialogun me opozitën

21/03/2016 - 18:05

Kadri Veseli, kryetari i Kuvendit dhe tani edhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, është duke përgatitur terrenin për të instaluar dialog me partitë opozitare në funksion të tejkalimit të krizës politike në Kosovë. Qysh javën e kaluar, kreu i Kuvendit paralajmëroi se shumë shpejt do të ketë iniciativë nga ai dhe se oferta do të jetë serioze. Por, sipas burimeve, këtë ofertë Veseli do ta bëjë pasi të përmbushen dy procese.

E para, është inaugurimi i Hashim Thaçit në krye të Kosovës dhe, e dyta, zgjedhja e vetë Veselit edhe zyrtarisht në krye të PDK. Në anën tjetër, për opozitën asnjë ofertë nuk është serioze derisa nuk jep dorëheqje qeveria e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa.

Kryeministri Isa Mustafa dhe ish-kreu i PDK, Hashim Thaçi, deri më tani kanë përjashtuar zgjedhjet e parakohshme si opsion për dalje nga kriza. Ata kanë akuzuar opozitën se ka shpikur kauza false me synimin për të marrë pushtetin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë t

Federata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me

Mjekët në Qendrën Klinike të Shkupit nën moton “Stop dhunës ndaj punonjësve të shëndetit” kanë dalë në rrugë duke protestuar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot pas takimit me kryeministren serbe, Ana Brnabic se procesi i zgjidhjes së çështjes së Koso

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç do të zhvillojë sot një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte d

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarvoski ka përsëritur sot qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, duke e ko

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të vo

Serbia është e lumtur për faktin që Vatikani nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.