Zvicër, suxhuku i Kosovës, ushqimi më i kontrabanduar në aeroportin e Zyrihut

04/03/2016 - 19:02

Doganierët, në Aeroportin e Zyrihut, në Zvicër, gjatë gjithë vitit të kaluar kanë konfiskuar 18 përqind më shumë mallra dhe sende të tjera të kontrabanduara se sa një vit më pare. Bëhet fjalë për afro 4300 raste kontrabandimi të konstatuara te pasagjerët, ose më shumë se 12 raste në ditë. Por, është interesante se, siç shkruajnë mediet zvicerane, se gjatë vitit 2015 janë konfiskuar dhe asgjësuar më shumë se 11 ton prodhime mishi, të cilat pasagjerët ishin përpjekur t’i kalonin pa u kontrolluar nga doganierët.

Në krye të listës së këtyre prodhimeve qëndron suxhuku i Kosovës dhe, padyshim, janë kosovarët me banim në Zvicër ata që tentojnë ta marrin me vete këtë ushqim të veçantë, të cilin nuk mund ta gjejnë në dyqanet zvicerane.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mali i Zi sot do të hapë kufijtë me Kosovën, Maqedoninë Veriore, Bosnje dhe Hercegovinën, Serbinë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, konfirmoi se më 2 shtator do të jetë në Uashington për t’u takuar me udhëheqësit e shtetit të Kos

I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell tha se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në

Greqia regjistroi 262 raste të reja, duke shënuar dhe ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski i ka dorëzuar mandatin kreut të LSDM-së, njëherë udhëheqësit të koalicionit “Mundemi

Organizmi Kombëtar i Shëndetit në Greqi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 262 raste të reja me Covid-19 në ven

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara, 139 persona kanë rezu

Greqia ka hyrë formalisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit.

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke 

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare t