126 raste të reja me Covid-19 në Greqi. Qeveria forcon masat në kufi, preken shqiptarët

10/08/2020 - 19:16

EODY njoftoi sot 126 raste të reja me koronavirus në Greqi, nga të cilat 10 u zbuluan pas kontrolleve në doganat e vendit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 5.749. 

24 pacientë trajtohen të intubuar, ndërkohë që 129 pacientë janë larguar nga ICU. Ndërsa numri  i personave që kanë humbur jetën nga koronavirusi në Greqi ka shkuar në 213.

Situata e shkaktuar nga koronavirusi, ka bërë që Greqia të shtojë masat në kufijtë e saj duke sjellë dhe problematika për shqiptarët. Mësohet se një nga masat ka të bëjë me uljen e numrit të personave që kalojnë kufirin. Nga Kakavija drejt Greqisë do kalojnë vetëm 750 persona në ditë.

Po kështu qytetarët që do të hyjnë në Greqi nga pikat tokësore duhet të kenë bërë testin për COVID në 72 orët e fundit në vendet nga vijnë. Ata duhet të kenë rezultatin negativ të testit me vete.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrit serb të Arsimit, Mladen Sharçeviç, i është ndaluar hyrja në Kosovë, raporton Gazeta Express.

Një bandë shumë-anëtarëshe, kryesisht të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së Athinës u shp

Ministria e Shëndetësisë greke ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 416 ra

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski është shpallur fajtor për rastin “Shuplakat”, ndërsa është dënuar me 1 vit e 6

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka bërë sot një deklaratë të fortë, ndërsa ka paralajmëruar arrestimin e presidentit të Kosovës, Has

Maqedonia e Veriut ka bërë një tjetër hap drejt lehtësimit dhe pritet të hapë kufijtë pa detyrimin e tamponit për të gjitha vendet e rajo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy

Gazeta serbe "Informs" e njohur si përkrahëse e qeverisë në faqen e parë këtë të hënë, ia ka kushtuar një shkrimi me doza të forta nacion

Gjatë 24 orëve të fundit, tre persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë shënuar edhe 148 raste