​24 viktima dhe 1.112 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë Veriore

22/11/2020 - 21:11

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore janë kryer 2.553 teste të dyshuara për COVID-19, prej tyre pozitivë me koronavirus kanë rezultuar 1.112 persona, 24 persona kanë vdekur dhe 709 janë shëruar.

Rastet e reja janë regjistruar në Shkup – 321, Kumanovë – 69, Tetovë – 79, Prilep-77, Manastir – 65, Gostivar – 60, Koçani – 44, Berovë – 23 etj.

Katër viktima janë nga Shkupi (të moshës 76, 62, 67 dhe 70-vjeç), një nga Kumanova (64 ), një nga Shtipi (87), tre nga Prilepi (69, 45 dhe 79), dy nga Tetova (41, 65), dy nga Velesi (81, 61), 5 nga Manastiri (70, 91, 48, 60 dhe 73-vjeç), një nga Ohri (89), një nga Kriva Pallanka (47), një nga Krusheva (60), një nga Koçani (41), një nga Makedonski Brodi (40) dhe një pacient nga Vinica (66-vjeçar). Të gjithë pacientët kanë ndërruar jetë në kushte shtëpiake.

Që nga shpërthimi i epidemisë me koronavirus në Maqedoninë Veriore janë konfirmuar 54.743 raste, prej tyre 1.511 kanë vdekur, 32.366 janë shëruar, ndërsa janë 20.866 raste aktive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës disku

Greqia ka regjistruar sot një tjetër shifër të lartë të infektuarish dhe viktimash nga koronavirusi.

Maqedonia e Veriut ka vijuar me shifrat e larta nga COVID-19 edhe në këtë ditë të dytë të dhjetorit.

Organizata Kombëtare e Shëndetit (EODY­) në Greqi njoftoi se ditën e sotme janë regjistruar 2186 raste të reja të infektimve me COVID-19.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit zgjatjen e gjendjes së krizës edhe për gjashtë muajt në vijim.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY në Greqi regjistroi sot 2199 raste të reja të virusit të ri në vend, 25 prej të cilave u zbu

Alarm për bombë është dhënë ditën e sotme në një spital në Selanik, i cili shërben për të kuruar të infektuarit me COVID-19.

Biznesmeni shqiptar i njohur në Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i Shkupit, Enver Maliqi ka ndërruar jetë ditën e sotme.

Opozita maqedonase ka paralajmëruar Qeverinë e kryeministrit, Zoran Zaev, se çfarëdo marrëveshje që do të nënshkruajë me palën bullgare,

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenković infektohet me koronavirus.