3 viktima dhe 74 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

03/08/2020 - 17:07

Tre të vdekur dhe 74 të infektuar nga Covid-19 është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Viktimat janë nga Shkupi, Manastiri dhe Demir Hisari, duke e cuar në 500 shifrën e pacientëve, të cilët ndërruan jetë që nga shpërthimi i pandemisë. Nga ana tjetër numër dyshifror të të infektuarve kemi pas thuajse pas një muaji.

Për herë të fundit më 6 korrik ishin shënuar 78 të infektuar me Covid-19. Megjithatë edhe numri i testeve është i vogël në 24 orët e fundit, respektivisht 689.

90 është numri i të shëruarve sot, të cilët e rritën shifrën në gjithsej 6972 pacientë që kanë lënë pas sëmundjen e shkaktuar nga Virusi Korona. Sipas vendbanimeve, kryeqyteti renditet e para.

Deri më tani në vend janë realizuar mbi 106 mijë teste për Covid-19, prej të cilëve 10,49% kanë rezultuar pozitiv. Numri i të infektuarve që nga shpërthimi i pandemisë ka arritur në 11,128, prej tyre aktualisht 3,656 raste janë aktive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut ka bërë një tjetër hap drejt lehtësimit dhe pritet të hapë kufijtë pa detyrimin e tamponit për të gjitha vendet e rajo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy

Gazeta serbe "Informs" e njohur si përkrahëse e qeverisë në faqen e parë këtë të hënë, ia ka kushtuar një shkrimi me doza të forta nacion

Gjatë 24 orëve të fundit, tre persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë shënuar edhe 148 raste

Greqia i bëri thirrje të dielën Turqisë të dënojë dhe hetojë atë që tha se ishte një fyerje ndaj flamurit të saj kombëtar në ishullin gre

Një tërmet i fortë është regjistruar gjatë natës së shkuar në Greqi. Tërmeti ka pasur një magnitudë prej 5.2 Rihter dhe u regjistrua rret

Deputetët e Kuvendit të Malit të Zi, këtë javë kanë votuar për postin e kryetarit të ri të Kuvendit , ku është zgjedhur deputeti nga radh

Një takim i ri midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel ekspertësh, që ishte parashikuar të zhvillohej të hënën në Bruksel, është shtyrë, për

Kryediplomati serb, Ivica Daciç deklaroi se Serbia do ta ketë të vështirë ta zbatojë marrëveshjen e Shtëpisë së Bardhë, saktësisht pikën

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka dalë në një mesazh drejtuar qytetarëve të vendit të tij lidhur me situatën serioze me COVID-19 n