6 viktima në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

10/07/2020 - 18:25

6 persona kanë humbur jetën në Maqedoninë e Veriut nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Shifrat e viktimave janë konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë. Sipas të dhënave të 24 orëve të fundit, 5 viktima janë nga Shkupi dhe 1 nga Gostivari dhe të gjithë janë të moshës mes 62 dhe 80 vjeç. Me këto shifra, numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 368.

Sa i përket të infektuarve, numri më i madh është në Shkup, 63 raste, në Sveti Nikollë 29 dhe në Gostivar 23.

Maqedonia e Veriut të premten ka regjistruar 336 persona të shëruar, shifër kjo më e larta sa i përket të shëruarve brenda një dite.

Prej tyre; në Shkup 113 persona, në Strugë 52 Tetovë 40, ndërsa në qytetet tjera kanë numër më të vogël të të shëruarve.

Sipas raportit, që e ka publikuar Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, nga 7777 të infektuar deri më tani, 3960 janë shëruar ndërsa ende aktiv janë 3449 raste. Të dhënat i referefohen 74.562 testeve që janë bërë deri më tani në Maqedoninë e Veriut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizmi Kombëtar i Shëndetit në Greqi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 262 raste të reja me Covid-19 në ven

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara, 139 persona kanë rezu

Greqia ka hyrë formalisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit.

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke 

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare t

Greqia është tmerruar nga një ngjarje e rëndë mbrëmjen e djeshme në zonën e Kalitheas.

EODY njoftoi sot 126 raste të reja me koronavirus në Greqi, nga të cilat 10 u zbuluan pas kontrolleve në doganat e vendit, duke e çuar nu

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ditën e sotme ka raportuar se në 24 orët e fundit një person ka humbur jetën  si shkak i

Një stuhi e fuqishme e shoqëruar me shira dhe përmbytje ka goditur Evian në Greqi.

Maqedonia e Veriut të shtunën ka regjistruar 200 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri.