72 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, një person ka ndërruar jetë

05/04/2020 - 14:29

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 72 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Sipas qyteteve: Shkup – 14, Kumanovë – 21, Shtip – 1, Prilep – 9, Tetovë – 12, Strugë – 1, Veles – 1, Manastir – 2, Gostivar – 1, Radovish – 1, Krushevo – 2, Kocani – 7 Me këtë, numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me COVID-19 sot është 555 persona.

Nga Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile me dy teste të kontrollit negativ, sot 3 pacientë do të lëshohen për kurim të mëtejmë në shtëpi. Gjithashtu një 63-vjeçar nga Labunishta (Struga) ka humbur betejën me COVID 19 në klinikë, vetëm disa orë pasi u pranua në spital, dhe u soll në klinikë me një gjendje të rëndë klinike.

Aktualisht, 74 pacientë janë shtruar në spital në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, 15 me gjendje të rëndë klinike, 11 gjenden në ventilim mekanik, kurse pacientët tjerë janë në gjendje të qëndrueshme.

Sipas vendbanimit, deri më tani rastet e COVID-19 janë regjistruar në:

Shkup – 235

Kumanovë -114

Dibër – 49

Stip-19

Prilep –33

Tetovë – 29

Strugë – 24

Velesi – 10

Manastir – 6

Ohër – 3

Kavadarci -2

Gostivar – 4

Gjevgjeli – 4

Strumica – 2

Kriva Palanka – 2

Radovish -3

Krushevo – 2

Kocani – 14

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputeti shqiptar, njëherësh nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri njoftoi sot në profilin e tij në Facebook se ai, gruaja e tij dhe vajz

Numri i shtuar i të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi është shkaku kryesor për gjendjen e jashtëzakonshme që shpalli president

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Vetëm 5 raste të reja me koronavirus  u konfirmuan sot në Greqi, njoftuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Greqia ka publikuar listën me 29 shtete që do të hapë kufijtë për turizëm duke filluar nga 15 qershori.

Janë rritur në mënyrë drastike rastet dhe viktimat nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut.

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”

Pas deklaratës së djeshme të zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë se “ata që pretendojnë se janë djepi i kulturës, du

Serbia bën një hap përpara drejtë rikthimit në normalitet!

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme ku ka vendosur për ta shkarkuar Sulejman Re