Ahmeti: Referendumi për emrin e Maqedonisë mund ta ndërlikojë procesin

02/02/2018 - 19:08

   Marrëveshja për emrin duhet të arrihet sa më shpejt dhe të ratifikohet në Parlament, deklaroi lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në takimin e sotëm me eurodeputetët Viktor Boshtinaru, Tanja Fajon dhe Tonino Picula.

“Referendumi i mundshëm mund ta ndërlikojë procesin”, theksoi ai. “Kompromisi për zgjidhjen e çështjes së emrit duhet të arrihet tani, duke respektuar karakteristikat e palëve dhe duke menduar për të ardhmen e përbashkët në familjen evropiane”, thonë burime nga BDI-ja.

“Ahmeti dhe tre eurodeputetët, biseduan shumë hapur dhe miqësisht për çështjet e interesit të përbashkët, siç janë integrimi euroatlantik, fqinjësia e mirë dhe reformat”, sipas BDI-së, raporton ata.

“Eurodeputetët shprehën mbështetje të plotë ndaj axhendës së shumicës parlamentare dhe qeverisë reformuese”, sipas të njëjtave burime.

Ahmeti e përshëndeti mbështetjen e eurodeputetëve dhe tha se “periudha që na paraprin është vendimtare, jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”.

Lideri i BDI-së deklaroi gjithashtu, se zbatimi i reformave në vend nuk do të ndalet dhe shfaqi bindjen se opozita do të marrë pjesë në këtë proces për të mirën e qytetarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përveç deputetëve të mazhorancës votuan edh

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s.

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese.

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.