Alarm në Ballkan! Dimri kthen smogun e përvitshëm

17/01/2020 - 18:42

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te të cilat shumë banorë të varfër mbështeten për ngrohje.

Në javët e fundit, kryeqytete ballkanike përfshirë Beogradin, Sarajevën, Shkupin dhe Prishtinën janë renditur mes 10 kryeqyteteve më të ndotur të botës, sipas aplikacionit që monitoron cilësinë e ajrit, Air Visual. Ka patur edhe një seri protestash në qytetet në të gjithë rajonin ndërkohë që qytetarët kërkojnë nga qeveritë që të marrin masa dhe i akuzojnë ato se kanë qenë të ngadalta në reagimin ndaj krizës.

“Ne humbim 5500 jetë njerëzish çdo vit në Bosnje. Çdo qytetar vuan për shkak të këtij ajri. Të gjithë vuajnë, me përjashtim të politikanëve. Ata e injorojnë këtë”, u shpreh Anes Podic, president i shoqatës Eko-Akcija, Bosnje.

“Unë e evitoj sa mundem daljen në qytet, ndotja është shumë e madhe. Shumë makina, gjithçka është e pisët, gri. Kur vjen këtu, gjithçka është ndryshe”, shprehet një grua, banore e Sarajevës.

“Përdorimi i qymyrit në shekullin e 21 duket si një praktikë parahistorike për mua”, rrëfen Arben Bytyci, banor i Prishtinës.

Ashtu si Sarajeva dhe Prishtina, nën renë e smogut janë mbështjellë edhe Beogradi dhe Shkupi. Edhe qytete të tjera të Ballkanit vuajnë nën ajrin e ndotur por sidoqoftë, në këto qendra fenomeni është më shqetësues. çdo vit e përkeqëson situatën, ndërkohë që dora e autoriteteve nuk shihet askund.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i Presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, tha të enjten mbrëma se Shtetet

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, në Konferencën për media ka njoftuar se situata me pacienten e prekur nga

11 shtetas serbë në bordin e anijes “Diamond Princess” në Yokohama të Japonisë, të cilët nuk kanë dalë pozitiv ndaj koronavirusit, do të

Kroacia ka konfirmuar rastin e tretë me koronavirus. Njoftimi është bërë nga Shtabi i Mbrojtjes Civile.

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Një tërmet me magnitudë 4.3 në shkallën Rihter ka rënë në ishujt Dodecanese të mërkurën rreth orës 14:20 në një zonë detare pranë Karpath

Është konfirmuar rasti i parë në Greqi me koronavirus.

VMRO-DPMNE-ja të martën do të protestojë kundër siç thonë kapjes së organeve gjyqësore nga mafia të cilën e udhëheq Zoran Zaev.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva, se deri në fund të vitit Serbia do të marrë një ofertë

Gjendja shëndetësore e të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Rramanli të Kumanovës është e rëndë.