Ashton: Thaçi e Daçiç do takohen në janar

11/12/2012 - 15:25

 

BELGJIKE - Muajin e parë të vitit të ardhshëm do të rifillojë dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit. Kryeministrat respektivë të të dy vendeve,  Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç, pritet të takohen në Bruksel janarin e 2013. Lajmin e ka bërë të ditur përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, e cila citohet nga mediat kosovare.

Baronesha Ashton ka theksuar se pret përparim të mëtejshëm në dialogun mes dy vendeve. Në konferencën për media, pas përfundimit të takimit të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së, Ashton nuk e ka bërë të ditur datën se kur do të fillojnë negociatat e Serbisë me Bashkimin Europian. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katerina Sakellaropoulou u zgjodh me 261 vota nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke.

Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mb

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk beson se taksa që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e He

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump e quajti fitore marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për vendosjen e fluturimeve të drejt

Kompania ajrore gjermane Lufthansa propozon një linjë që do të lidhë Prishtinën me Beogradin.

Një tërmet me magnitudë 4,8 të shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 18.47.

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te t

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritëshme theksojnë specialistët e s

Mediet kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë t