‘Askush nga ne nuk gënjeu’, Vuçiç: Do bëjmë një rishikim të plotë për çdo vdekje nga koronavirusi

01/10/2020 - 17:49

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është shprehur ditën e sotme se do të nisë një rishikim i të dhënave mbi numrin e viktimave lidhur me koronavirusin.

"Serbia do të kryejë një rishikim të plotë të çdo vdekjeje, çdo njeriu, për të parë se si është dhe kjo do të bëhet nga ekspertët klinikë", tha Vuçiç.

Sipas tij, nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh midis numrave. 

Kjo ka ardhur pasi epidemiologu i Stafit të Krizave të Pandemisë Qeveritare, Predrag Kon pak ditë më parë ka thënë se numri i viktimave ishte tre herë më i madh midis marsit dhe qershori sasa kanë treguar shifrat zyrtare.

Vuçiç tha se autoritetet do të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të luftuar pandeminë në mënyrë transparente.

"Askush nga ne nuk gënjeu", është shprehur Vuçiç.

Kujtojmë se deri më tani në Serbi 749 persona e kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa numri i përgjitshëm i të infektuarve ka shkaur në 33,551.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur pak minuta më parë Turqinë dhe ishujt grekë në Egje.

Kosova dhe Serbia diskutuan në Bruksel për çështje të pronës dhe të pretendimeve financiare.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar sot sërish një bilanc të rënduar nga COVID-19. 862 raste të reja janë shënuar sot, 8 më pak se dje.

Vijon të rritet numri i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Greqi.

Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundë

Politikani shqiptar në Malin e Zi Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë.

Në Bruksel sot do të mbahet takimi mes Kosovës dhe Serbisë.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY njoftoi sot një rritje të ndjeshme të rasteve të koronavirusit në vend.

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2647 testime në Maqedoninë e Veriut, nga ku 870 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën rrugë sa i përket procesit të Integrimit.