Avionët turq “ngacmojnë” helikopterin e kryeministrit grek

25/03/2019 - 20:29

Tension mes Greqisë dhe Turqisë. Shteti helen ka festuar këtë të hënë revolucionin e vitit 1821 kundër pushtimit turk, ndërsa nuk kanë munduar incidentet. Gjatë kohës që kryeministri grek Aleksis Tsipras ishte duke udhëtuar me helikopter drejt ishullit Agathonisi, ai është provokuar nga avionë luftarakë të Turqisë.

“Ata ndoshta donin të merrnin pjesë në festën tonë kombëtare. Detyruan helikopterin me të cilin udhëtoja të kryente disa manovra të ulëta, me qëllim qe të provokohej helikopteri me të cilin udhëton kryeministri grek. Dua tu jap një mesazh shumë të fortë, duhet të dinë se me këto veprime të pakuptimta po harxhojnë më kot karburantin, sepse kryeministri i Greqisë do të shkojë me not deri në ishullin më të largët, nëse nevojitet”, tha Aleksis Tsipras.

Ndërkohë, megjithëse Athina ishte nën masa të rrepta sigurie, gjatë ceremonisë ku mori pjesë Presidenti Prokopis Pavlopulos, një qytetar tentoi ta sulmojë fizikisht, por u pengua menjëherë nga forcat e sigurisë. Trazira shkaktuan edhe anëtarët e partisë Agimi i Artë në një lagje të Athinës. Ata sulmuan policinë me bomba molotov duke plagosur disa efektivë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka quajtur “brymë mëngjesi”, bisedat e përgjuara telefonike, që po publikohen