Ballkani përfshihet nga moti i keq, alarm për përmbytje

13/05/2019 - 19:10

Një mot i paqëndrueshëm me shira, shtrëngata shiu dhe erë të fortë ka goditur që prej mbrëmjes së djeshme rajonet e Ballkanit Perëndimor, ku është dhënë edhe alarmi për përmbytje.

Situata më kritike parashikohet në veri-lindje të Bosnje-Hercegovinës, ku në zonën e Prijedor lumenjtë kanë dalë nga shtrati, duke krijuar një situatë emergjence në disa fshatra. Ashtu siç thonë mediat lokale, rreth 200 shtëpi janë përmbytur dhe rrugët janë pothuajse të pakalueshme.

Skuadrat e ndihmës së shpejtë janë në aksion për ti dhënë ndihmën e parë banorëve, në mënyrë të veçantë të moshuarve dhe fëmijëve. Alarmi për motin e keq-që do të jetë deri në fund të javës-është edhe për Serbinë dhe Croacinë, ku shirat shoqërohen me erëra të forta.

Nën vëzhgim janë mbi të gjitha lumenjtë e mëdhenj, duke filluar nga Danubi dhe Sava, shkaktarë të përmbytjeve të mëdha pesë vite më parë në Ballkan, pikërisht pothuajse në të njëjtën periudhë në maj të 2014.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia shtrëngoi kontrollet kufitare të premten, duke dërguar forca të sigurisë për të sprapsur migrantët që po i drejtohen vendit në rru

Në Greqi është konfirmuar edhe rasti i katërt me Covid-19.

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i Presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, tha të enjten mbrëma se Shtetet

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, në Konferencën për media ka njoftuar se situata me pacienten e prekur nga

11 shtetas serbë në bordin e anijes “Diamond Princess” në Yokohama të Japonisë, të cilët nuk kanë dalë pozitiv ndaj koronavirusit, do të

Kroacia ka konfirmuar rastin e tretë me koronavirus. Njoftimi është bërë nga Shtabi i Mbrojtjes Civile.

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Një tërmet me magnitudë 4.3 në shkallën Rihter ka rënë në ishujt Dodecanese të mërkurën rreth orës 14:20 në një zonë detare pranë Karpath

Është konfirmuar rasti i parë në Greqi me koronavirus.

VMRO-DPMNE-ja të martën do të protestojë kundër siç thonë kapjes së organeve gjyqësore nga mafia të cilën e udhëheq Zoran Zaev.